Κολοσσός-ΑΕΚ 62-65: «Aπόδραση» από την Ρόδο για τους κιτρινόμαυρους

Η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 65-62 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-9 (4η θέση), ενώ οι θαλασσί έπεσαν σττο 10-7 (3η θέση).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή, με τον Κολοσσό να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά την ΑΕΚ να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-13). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι, αλλά να μην μπορούν να ξεφύγουν, με αποτέλεσμα να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (32-31).

Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους κιτρινόμαυρους να έχουν κατά κύριο λόγο το προβάδισμα, αλλά τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (45-45). Ο αγώνας έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο και δόθηκε μεγάλη μάχη, με τον Χάμερ με δικό του τρίποντο να μειώνει για τους κιτρινόμαυρους σε 61-60 (38' λεπτό). Μία βολή του Μίλερ και δύο του Φλιώνη, διαμόρφωσαν την ισοπαλία στο παιχνίδι 51 δεύτερα για την λήξη (62-62), με το Μαυροειδή με δίποντο και τον Πετρόπουλο με μια βολή να διαμορφώνουν το τελικό σκορ στο 65-62. Ο Τιλί αστόχησε στο σοθτ στην εκπνοή του παιχνιδιού και δεν κατάφερε να ισοφαρίσει για τον Κολοσσό Ρόδου.

Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Ράουτινς και Φιλιππάκος με 14 και δέκα πόντους αντίστοιχα. Από τον Κολοσσό Ρόδου ξεχώρισαν οι Γουίλιμς και Φλόιντ με 20 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-16, 32-31, 45-45, 62-65

On Fire: Ο Γουίλιαμς με 20 πόντους, δύο ριμπάουντ και ένα ασίστ σε 31:58 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 24-16 (οι οχτώ πόντοι διαφοράς για την ΑΕΚ στο 15' λεπτό).

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τζιόπανος, Τσώνος

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.