Άρης-Προμηθέας 76-73: Ο Πουλιανίτης εκτέλεσε τους Πατρινούς

Ο Άρης νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα με 76-73 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 8-10 (5η θέση), ενώ οι Πατρινοί έπεσαν στο 10-5 (6η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Άρη να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-17). Αν και οι Πατρινοί είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κράτησαν το σκορ χαμηλά, με τους "πορτοκαλί" να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου.

Δυναμικές και ανταγωνιστικές ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-51). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τους κιτρινόμαυρους να έχουν τον πρώτο λόγο, αλλά η πίεση των Πατρινών, η αποβολή του προπονητή Γιάννη Καστρίτη με δεύτερη τεχνική ποινή και το πέμπτο φάουλ του Κάουαν, τους έβαλαν δύσκολα. Ο Άρης έπαιξε πιο αποτελεσματικά και νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα με 76-73.

Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Πουλιανίτης και Κάουαν με 25 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Σίμπσον και Αγραβάνης (12ρ. και πέντε ασίστ) με 19 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-17, 38-39, 51-56, 76-73

On Fire: Ο Πουλιανίτης του Άρη με 25 πόντους, ένα ριμπάουντ και μία ασίστ σε 25:11 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 70-58 (οι 12 πόντοι διαφοράς για τον Άρη στο 35' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 22 λάθη του Προμηθέα, με τον Άρη να έχει δέκα.

Διαιτητές: Φούφης, Ζάχαρης, Σκαλτσής

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.