Περιστέρι-Άρης 67-70: Με καθοριστικούς Λόκετ και Κάουαν

Ο Άρης νίκησε εκτός έδρας το Περιστέρι με 70-67 και ανέβηκε στο 9-12, ενώ η ομάδα των δυτικών προαστίων έπεσε στο 8-12.

Σαρωτικοί ήταν οι κιτρινόμαυροι στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-16), Άμεση η απάντηση από το Περιστέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 18-8, με τον Άρη να προηγείται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-34).

Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (επί μέρους σκορ 13-8), με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα και να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (47-46).  Οι κιτρινόμαυροι ήταν καταιγιστικοί στην αρχή της τεταρτης περιόδου και πήραν προβάδισμα με οχτώ πόντους (55-47, 32' λεπτό). Η ομάδα των δυτικών προαστίων μάζεψε την διαφορά και μείωσε στον ένα πόντο σε τρεις διαφορετικές περιπτώσεις. Ο Μωραίτης έκανε πέντε δέκατα πριν το τέλος του αγώνα με λέι απ του, το 68-67, ενώ ο Κάουαν με δύο ελεύθερες βολές, εξασφάλισε την νίκη για την ομάδα του, κάνοντας το 70-67.

Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Κάουαν (2ρ. και επτά ασίστ) και Λόκετ (11ρ. και δύο ασίστ) με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι Γκιέλο (4ρ. και μία ασίστ) και Κόζει (3ρ. και μία ασίστ) με 17 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-30, 34-38, 47-46, 67-70

On Fire Ο Κάουαν του Άρη και ο Γκιέλο του Περιστερίου με 17 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: To 30-15 (οι 15 πόντοι διαφοράς για τον Άρη στο 9' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα οχτώ κλεψίματα του Άρη, με το Περιστέρι να έχει τέσσερα.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ., Ζαχαρής, Καρπάνος

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.