ΑΕΚ-Ηρακλής 80-74: Με «34αρα» του Κολόμ

H AEK ζορίστηκε για τρία δεκάλεπτα, αλλά βρήκε λύσεις στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τον Ηρακλή με 80-74, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 12-10, ενώ οι κυανόλευκοι έπεσαν στο 5-15.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά τον Ηρακλή με πέντε σερί πόντους να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-17). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να είναι μοιρασμένο, με τους γηπεδούχους με ένα επί μέρους σκορ 7-3, να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-33).

Ο Ηρακλής πέρασε στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους (45-41, 24' λεπτό). Οι κιτρινόμαυροι με καλάθι-φάουλ τόσο του Μαυροειδή, όσο και του Κολόμ ήταν μπροστά με δύο πόντους στο 26' λεπτό (47-45). Αμφίρροπος ο αγώνας στα επόμενα λεπτά, με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο και να προηγούνται με τρεις πόντους (56-53, 29' λεπτό), αλλά τους κυανόλευκους, με τρίποντο του Άμπρααμς να ισοφαρίζουν σε 56-56 και να στέλνουν τις δύο ομάδες ισόπαλες στην τέταρτη περίοδο (56-56). Η ΑΕΚ είχε τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-18, νίκησε εντός έδρας τον Ηρακλή με 80-74.

Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Κολόμ (4ρ. και έξι ασίστ) και Μαυροειδής (11ρ.) με 34 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Άμπραμς (9ρ. και μία ασίστ) και Γκάρετ (8ρ. και τρεις ασίστ) με 22 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-20, 35-33, 56-56, 80-74

On Fire: Ο Κολόμ της ΑΕΚ με 34 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και έξι ασίστ σε 35:43 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 74-63 (οι έντεκα πόντοι διαφορά για την ΑΕΚ στο 35' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά Το 72% στα δίποντα για την ΑΕΚ, με τον Ηρακλή να έχει 36%.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Τζιοπανος, Τσώνος

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.