Λαύριο – Προμηθέας 90-82: Τέλος στο αρνητικό σερί και… χαλάστρα σε Γιατρά

Ένα ξέσπασμα του Λαυρίου στην τελευταία περίοδο ήταν αυτό που έκανε την διαφορά, με την ομάδα της Λαυρεωτικής να επικρατεί με 90-82 του Προμηθέα, βάζοντας τέλος σε ένα αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων, χαλώντας, παράλληλα, το ντεμπούτο του Γιατρά, στην επιστροφή του στον πάγκο της ομάδας της Πάτρας.

Το ξεκίνημα του Λαυρίου στο ματς ήταν εντυπωσιακό, με την ομάδα της Λαυρεωτικής να προηγείται με 12-4 στο 3’. Η αντίδραση του Προμηθέα, όμως, ήταν άμεση, με τους Πατρινούς να απαντούν με ένα 10-0 για το 12-14. Το Λαύριο με ένα 5-0 πήρε και πάλι κεφάλι με 17-14, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι λύσεις και με ένα νέο 7-0 πέρασαν μπροστά (17-21), προβάδισμα το οποίο διατήρησαν μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (21-25). Déjà vu είχανε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς μετά το τρίποντο του Τανούλη για το 23-28, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 12-0  για το 35-28, ο Προμηθέας, με τους Φράνκαμπ και Αγραβάνη, απάντησαν με ένα 8-0 για το 35-36, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν πόντο – πόντο, μέχρι το ισόπαλο 45-45 της ανάπαυλας.

Πέντε σερί πόντοι του Νικολαΐδη, έφεραν το Λαύριο στο 52-47, όμως ο Προμηθέας έτρεξε ένα σερί 11-0 για το 52-58 του 27’. Ένα γκολ – φάουλ του Βον και ένα τρίποντο του ίδιου, ισοφάρισαν σε 60-60 για τους γηπεδούχους, όμως ο Σίμπσον, με τρίποντο στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Προμηθέα με 63-60. Η μάχη συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με καμία από τις δύο ομάδες να μην καταφέρνει να αποκτήσει σαφές προβάδισμα νίκης, με το τελευταίο πεντάλεπτο να τις βρίσκει ισόπαλες στους 71 πόντους. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Βον, που με 4/4 βολές έγραψε το 75-71. Ο Σίμπσον μείωσε σε 75-73, όμως Νικολαΐδης και Σάβατζ, με ένα νέο 4-0, έδωσαν… αέρα έξι πόντων στο Λαύριο (79-73), 2’13’’ πριν το τέλος, το οποίο οι γηπεδούχοι διατήρησαν μέχρι το φινάλε, με το τελικό  90-82 να φέρνει την ομάδα της Λαυρεωτικής στο 8-14 και τον Προμηθέα στο 11-9.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 45-45, 60-63, 90-82

On Fire: Ο Βον με 21 πόντους, ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα

Ξεχώρισαν: Μουράτος και Νικολαΐδης είχαν από 17 πόντους έκαστος, με τον πρώτο να έχει και 11 ασίστ. Για τον Προμηθέα, 19 πόντους είχε ο Άντριτς και 18 ο Φράνκαμπ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +8 για το Λαύριο (90-82 στο 40’).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το Λαύριο κυριάρχησε στα ριμπάουντ, έχοντας 43 έναντι 32 του Προμηθέα.

Διαιτητές: Φούφης, Σταματόπουλος, Μηλιαπίδης