Ιωνικός – Περιστέρι 82-87: Οι Πέτεγουεϊ και Μωραΐτης νίκησαν τον Μαυροκεφαλίδη

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έκανε τρομερή εμφάνιση με 30 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Ιωνικός άντεξε για 35', όμως το Περιστέρι είχε περισσότερες λύσεις και με τους Μωραΐτη (17 πόντοι)  και Πέτεγουεϊ (21 πόντοι) να δίνουν πολύτιμες βοήθειες, έφυγε με την νίκη από την Νίκαια με 87-82.

Μοιρασμένο το πρώτο μισό της αναμέτρησης του Πλάτωνα, με το Περιστέρι να προηγείται γρήγορα με 13-7, τον Ιωνικό, όμως, να απαντά με ένα επιμέρους 12-4 για το 19-17 της πρώτης περιόδου. Το τρίποντο του Αρσενόπουλου έφερε τους Νικαιώτες στο +5 (22-17), με τον Ιωνικό να κρατά το υπέρ του προβάδισμα και να κλείνει το πρώτο μέρος με 39-36, χάρη σε τρίποντο του Αθηναίου.

Οι Νικαιώτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όντας στο +4 στο 25’ (50-46). Κάπου εκεί, όμως, το Περιστέρι ανέβασε την απόδοση του, έφερε το ματς στα ίσα στο 29’ (58-58) και με ένα 0-5 στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τους Χρηστίδη και Πέτεγουεϊ, μπήκε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων (58-63). Το Περιστέρι συνέχιζε να κρατά το προβάδισμα μέχρι το 33’ (66-70), όμως Κολοβέρος και Μαυροκεφαλίδης, με ένα 5-0, έβαλαν τους Νικαιώτες και πάλι μπροστά, με 71-70.  Αρσενόπουλος και Μαυροκεφαλίδης έφεραν τον Ιωνικό μπροστά με 76-73 στο 35', όμως αυτό ήταν το… κύκνειο άσμα της ομάδας της Νίκαιας, καθώς το Περιστέρι απάντησε με ένα 0-8 για το 76-81 στα 82’’ για το φινάλε, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην νίκη με 87-82 που τους φέρνει στο 9-12 και τους «κυανόλευκους» να πέφτουν στο 4-16.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-36, 58-63, 82-87

On Fire: Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν… διαστημικός, με 30 πόντους και 12 ριμπάουντ, όμως δεν ήταν αρκετός για τον Ιωνικό.

Ξεχώρισαν: Πέτεγουεϊ με 21 πόντους και Μωραΐτης με 15 πόντους, πέντε ριμπάουντ και έξι ασίστ, έκαναν την διαφορά για το Περιστέρι. Από πλευράς Ιωνικού, εκτός του Μαυροκεφαλίδη, ο Χάμιλτον είχε 13 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +9 για τον Ιωνικό (47-38) στο 22’

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 8-0 του Περιστερίου στα τελευταία λεπτά, που μετέτρεψε το 76-73 σε 76-81.

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Καρδάρης, Αναστόπουλος

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.