Άρης-ΠΑΟΚ 77-76: Δια χειρός Κάουαν οι κιτρινόμαυροι πήραν το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Ο Άρης νίκησε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με 77-76 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 10-12 (5η θέση), ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 8-12 (10η θέση).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα και πήρε προβάδισμα με οχτώ πόντους στο 7' λεπτό (21-13). Ο Άρης βρήκε απαντήσεις και με δέκα σερί πόντους, κατάφερε να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-21). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους κιτρινόμαυρους να έχουν κυρίως τον πρώτο λόγο και να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-36).

Οι "ασπρόμαυροι" έβγαλαν αντίδραση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-16, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-55). Παρότι οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά έντεκα πόντων στο 31' λεπτό (66-55), οι κιτρινόμαυροι με ένα επί μέρους σκορ 14-3, ισοφάρισαν στον αγώνα (69-69, 37' λεπτό).  Παρότι ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά πέντε πόντων (74-69, 38' λεπτό), αλλά οι κιτρινόμαυροι απάντησαν και πήραν προβάδισμα ενός πόντου (75-74, 39' λεπτό) με τα τρίποντα του Γουίλιαμς και του Πουλιανίτη. Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο τελευταίο λεπτά, με τον Κάουαν με δύο βολές να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 77-76, με τον Άρη να είναι ο νικητής του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 22-21, 39-36, 55-64, 77-76

On Fire: Ο Κάουαν με 18 πόντους, επτά ασίστ και τρία ριμπάουντ σε 34:20 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 66-55 (οι έντεκα πόντοι διαφοράς για τον ΠΑΟΚ στο 31' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 13 λάθη του ΠΑΟΚ, με τον Άρη να έχει πέντε λάθη.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τσαρούχα, Καμαριανός