Περιστέρι – Κολοσσός 70-78: Άλμα για την 3η θέση  με… βομβαρδισμό τριπόντων

Οι Ροδίτες έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι από την περιφέρεια (ειδικά στο πρώτο ημίχρονο με 10/12 τρίποντα και συνολικά 13/24), ο Φλόιντ σημείωσε επτά συνεχόμενους πόντους, όταν το Περιστέρι μείωσε στον πόντο, με τον Κολοσσό να παίρνει σπουδαία νίκη με 78-70, που τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στην εξασφάλιση της 3ης θέσης της κανονικής περιόδου.

Η ομάδα της Ρόδου ήταν καταιγιστική στο πρώτο μισό της αναμέτρησης του «Α. Παπανδρέου», με τον Κολοσσό να τελειώνει το πρώτο ημίχρονο με το απίστευτο 10/12 τρίποντα (!), που τον έφερε μπροστά με 19 πόντους (31-50). Όπως ήταν αναμενόμενο, οι φιλοξενούμενοι δεν θα μπορούσαν να συνεχίσουν με αυτά τα απίστευτα ποσοστά και στο β’ μέρος, με το Περιστέρι να τρέχει ένα εντυπωσιακό 20-3, ρίχνοντας την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (51-55), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 56-60. Το Περιστέρι έφερε το ματς πόντο (64-65), όμως ο Φλόιντ, αρχικά με τετράποντο και εν συνεχεία με τρίποντο,  έγραψε το 64-72, με τον Κολοσσό να κρατά το υπέρ του προβάδισμα μέχρι το φινάλε. Έτσι, το τελικό 70-78 φέρνει τον Κολοσσό στο 14-8, με το Περιστέρι να πέφτει στο 9-13.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 31-50, 56-60, 70-78

On Fire: Ο Φλόιντ με 17 πόντους, τους επτά από αυτούς συνεχόμενους, όταν η μπάλα… έκαιγε στο 64-65.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +21 για τον Κολοσσό (31-52) στο 21’.

Ξεχώρισαν: 16 πόντους είχε ο Μίλερ και 15 ο Γουίλιαμς, ενώ για το Περιστέρι, ο Πέτεγουεϊ είχε 26 πόντους και ο Μωραΐτης 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 10/12 τρίποντα του Κολοσσού στο α’ μέρος και οι επτά συνεχόμενοι πόντοι του Φλόιντ, που μετέτρεψαν το 64-65 σε 64-72.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Συμεωνίδης, Κατραχούρας