Κολοσσός-Λάρισα 63-71: Με ανατροπή έκαναν το 1-0 οι Θεσσαλοί στην σειρά

Η Λάρισα νίκησε εκτός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 71-63 και έκανε το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών των playoffs της Basket League.

Καταιγιστικός ο Κολοσσός Ρόδου στην αρχή του αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-19). Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο (επί μέρους σκορ 12-9), με την Λάρισα να μειώνει την διαφορά, αλλά τους νησιώτες να προηγούνται με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-31).

Αν και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με εννέα πόντους (40-31, 22' λεπτό), οι Θεσσαλοί με ένα επί μέρους σκορ 11-2, προηγήθηκαν με +2 πόντους (50-48, 28' λεπτό). Άμεση απάντηση από τους γηπεδούχους, οι οποίοι με πέντε σερί πόντους πέρασαν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-50). Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 16-6, προηγήθηκαν με επτά πόντους στο 37' λεπτό (66-59).  Η Λάρισα κράτησε το μομέντουμ και το προβάδισμα της στα εναπομείναντα λεπτά και νίκησε εκτός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 71-63.

Από την Λάρισα διακρίθηκαν οι Μούντι και Κρουμπαλί με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από τον Κολοσσό Ρόδου ξεχώρισαν οι Μαργαρίτης, Ποτ και Γουίλιαμς με έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 27-19, 36-31, 53-50, 63-71

On Fire: Ο Μούντι της Λάρισας με 20 πόντους, έξι ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 35:08 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 69-59 για την Λάρισα (οι δέκα πόντοι διαφοράς στο 37' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 17% του Κολοσσού Ρόδου στα τρίποντα, με την Λάρισα να έχει 25%.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Ζαχαρής, Θεωνάς