Λάρισα – Κολοσσός 83-82: Σκούπα και τετράδα με επικό comeback, σε ένα παιχνίδι - θρίλερ

Η Λάρισα επέστρεψε από το -9 του 37 και με την νίκη της με 83-82 στην παράταση ενός συγκλονιστικού προημιτελικού, διάρκειας σχεδόν τριών ωρών, «σκούπισε» τον Κολοσσό και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Basket League, για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Οι Ροδίτες, όντας με την πλάτη στον τοίχο, μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια στο παιχνίδι και με όπλο το τρίποντο, προηγήθηκαν γρήγορα με 18-6. Κρουμπάλι και Μούντι, με ένα γρήγορο 5-0 μείωσαν σε 11-18, ενώ ακόμα ένα τρίποντο του Μούντι ανέβασε το σερί της ομάδας του στο 8-0 (14-18), με τον Κολοσσό, πάντως, να διατηρεί το υπέρ του προβάδισμα, μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (14-20).

Τέσσερις σερί πόντοι του Φλόιντ έφεραν τον Κολοσσό για πρώτη φορά στο +10 (16-26), όμως Μάριτς και Ζάρας έτρεξαν από την πλευρά τους ένα 6-0 για την Λάρισα, για το 22-26. Το τρίποντο του Γουίλιαμς έφερε και πάλι τους Ροδίτες στο +9 (22-31), όμως μία βολή του Μούντι και δύο τρίποντα των Ζάρα και Μούντι, έφεραν μετά από πολύ ώρα την Λάρισα σε απόσταση βολής (29-31). 2/2 βολές του Καράμπελα ανέβασαν το σερί των γηπεδούχων στο 9-0, φέρνοντας το ματς στα ίσα (31-31), με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με σκορ 32-35.

Με… βομβαρδισμό εκατέρωθεν ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 45-42 στο 23’. Το καλάθι του Φλόιντ στον αιφνιδιασμό επανάφερε τον Κολοσσό στο +5 (49-54), ενώ το τρίποντο του Σλαφτσάκη έγραψε το 51-57, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τους Ροδίτες μπροστά με 59-54.

Με τρίποντο του Παπαντωνίου από τα οκτώ μέτρα, για το 57-59, ξεκίνησε το κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της Λάρισας. Τέσσερις σερί πόντοι του Ποτ για το 58-65, έδωσαν ένα πολύτιμο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, 5’ πριν το τέλος, ενώ ο Μαργαρίτης, αρχικά με τρίποντο και εν συνεχεία με γκολ – φάουλ για το 61-70 έδειχνε να… τελειώνει το παιχνίδι. Το ματς, όμως, είχε πολύ ακόμα δρόμο μπροστά του, καθώς η Λάρισα, όχι απλά δεν το έβαλε κάτω, αλλά εκμεταλλευόμενη τα λάθη των φιλοξενούμενων, έτρεξε ένα 7-0, μειώνοντας σε 68-70 στα 59’’ για το φινάλε. Ο Τιλί αστόχησε στα 37’’, ο Τσαϊρέλης αστόχησε και αυτός σε λέι απ στα 23’’, ο Τιλί με 1/2 βολές έγραψε το 68-71, με την Λάρισα να έχει μια τελευταία επίθεση. Ο Μούντι με 2/2 βολές μείωσε σε 70-71 στα 17’’, ο Φλόιντ, ενώ είχε 9/9 βολές μέχρι εκείνη την στιγμή,  αστόχησε σε μία (70-72), με τον Μούντι, με καλάθι στα 2,6’’ να γράφει το 72-72 και να στέλνει το ματς στην παράταση.

Οι δύο βολές του Ζάρα για το 74-72, το ξεκίνημα της παράτασης, έδωσαν μόλις το πρώτο προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στα πρώτα λεπτά του έξτρα χρόνου οι δύο ομάδες σκόραραν μόνο από βολές, με τον Μάριτς να γράφει το 79-77 στο 43’. Ο Μάριτς, με το πρώτο δίποντο της παράτασης, έγραψε το 81-78 στα 80’’, ο Φλόιντ έβαλε δύο βολές για το 81-80, όμως έκανε λάθος στα 51’’. Ο Μούντι με 1/2 βολές έγραψε το 82-80 στα 45’’, ο Φλόιντ αστόχησε με φλότερ στα 29’’, με τον Μπέρζινς να γράφει με μία βολή το 83-80. Ο Οικονομόπουλος μείωσε σε 83-82 στα 17’’, ο Μούντι έκανε λάθος για την Λάρισα στα 8’’, ο Φλόιντ αστόχησε σε σουτ νίκης για τον Κολοσσό, με τους Ροδίτες, όμως, να έχουν μία τελευταία ευκαιρία διάρκειας 1,2’’, ο Μομίροφ επιχείρησε ένα σουτ από εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες, αστόχησε, με την Λάρισα να παίρνει την νίκη με 83-82 και παράλληλα την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-35, 54-59, 72-72 (κ.δ), 83-82 (παρ)

On Fire: 18 πόντους σημείωσε ο Ζάρας, που κράτησε όρθια την Λάρισα, στο διάστημα που ο Κολοσσός είχε το πάνω χέρι.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +12 για τον Κολοσσό (6-18) στο 6’.

Ξεχώρισαν: 16 πόντους πέτυχε ο Μάριτς, 15 ο Μούντι, που πέτυχε και το καλάθι που έστειλε το ματς στην παράταση, ενώ Κρουμπάλι και Τσαϊρέλης είχαν από 10 πόντους, με τον πρώτο να έχει και 12 ριμπάουντ. Για τον Κολοσσό, ο… μοιραίος Φλόιντ είχε 23 πόντους, με τους Ποτ και Τιλί να έχουν από 13 έκαστος.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Οι δύο χαμένες ευκαιρίες του Φλόιντ, αρχικά η χαμένη βολή στα 13’’ για το φινάλε του 40λεπτου, με το σκορ στο 70-72 και εν συνεχεία με το άστοχο σουτ για την νίκη στα 8’’ για το τέλος της παράτασης, με το σκορ στο 83-82.

Διαιτητές: Φούφης, Κάρδαρης, Μάλαμας