Άρης-Ολυμπιακός 66-83: "Ερυθρόλευκοι" 9-0 σε Ευρώπη σε Ελλάδα (pics)

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το νικηφόρο σερί του και με το 83-66 επί του Άρη στη Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League και μετράει πλέον ένα 9-0 σε όλες τις διοργανώσεις στις οποίες παίρνει μέρος.

Οι Θεσσαλονικείς φάνηκαν να αιφνιδιάζουν τον αντίπαλό τους τα πρώτα λεπτά  και προηγήθηκαν με 6-1 (2’) και 9-6 (4’) με τα τρίποντα και τα επιθετικά ριμπάουντ να του δίνουν λύσεις στα πρώτα λεπτά, αλλά όχι στη συνέχεια, καθώς δεν μπορούσαν να τα μεταφράσουν σε σκορ. Το 11-10 (7’) ήταν η τελευταία φορά που βρέθηκαν στη θέση του οδηγού.

Το 13-13 (7’30’’) με ένα σερί 11-0 από τους «ερυθρόλευκους» έγινε 13-24 (11’30’’) με τον Κώστα Σλούκα πια στο τιμόνι και τον Βεζένκοφ να μετρά ήδη εννέα πόντους. Τα τρίποντα βρήκαν το στόχο με τους φιλοξενούμενους να μετράνε στα μισά της δεύτερης περιόδου 4/7 σουτ από τα 6μ75 και τους γηπεδούχους μόλις 2/16 δίποντα (16-34, 16’). To ημίχρονο έκλεισε 25-41 για να έρθει ο Βεζένκοφ με τρίποντο με το "καλημέρα" στην τρίτη περίοδο να γράψει το 25-44 και να γίνει ο πρώτος διψήφιος σε πόντους παίκτης στον αγώνα.

Ο Κάνααν ήταν αυτός που με τρίποντο οδήγησε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 20 πόντους (27-47 (22'40'') με τον Βεζένκοφ να οδηγεί και στο +24 (31-55, 25') με ένα ακόμη μακρινό σουτ. Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν ουσιαστικά τυπική διαδικασία, αφού ο τελικός νικητής είχε κριθεί. Ο Ολυμπιακός σφράγισε τη νίκη με το 66-83 στο "Αλεξάνδρειο".

*Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον Ανατόλι Ζουρμπένκο που έφυγε από τη ζωή.

*Ο Κώστας Παπανικολάου επέστρεψε έχοντας ξεπεράσει την τενοντίτιδα που τον ταλαιπώρησε και βρέθηκε και στην αρχική πεντάδα. Είναι μάλιστα ένας από τους τέσσερις παίκτες του Ολυμπιακού που έχει φορέσει τη φανέλα του Άρη μαζί με τους Βεζένκοφ, Λαρεντζάκη και Σλούκα.

*Τολιόπουλος και Καββαδάς ήταν οι απόντες του Άρη. Ο Καββαδάς ήταν στη δωδεκάδα, αλλά δεν ήταν σε θέση να αγωνιστεί εξαιτίας ενός διαστρέμματος. Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη χωρίς τον Μουσταφά Φαλ.

*Για την 4η αγωνιστική, το επόμενο Σαββατοκύριακο 29-30/10, ο Άρης αντιμετωπίζει εκτός έδρας την ΑΕΚ και ο Ολυμπιακός υποδέχεται το Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 25-41, 46-68, 66-83

On fire: Ο Σάσα Βεζένκοφ κάνει ακόμη και τους "εχθρούς" του να του βγάλουν το καπέλο φέτος. Σκοράρει όπως και όποτε θέλει.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +5 για τον Άρη (6-1, 2’), +25 για τον Ολυμπιακό (46-71, 31'20'')

Ξεχώρισαν: Η ομαδικότητα του Ολυμπιακού και οι συνεργασίες που σταδιακά βγήκαν στο παρκέ, μετά από μια διπλή εβδομάδα στην Ευρωλίγκα μάλιστα. Στο τέλος της τρίτης περιόδου είχε ήδη 25 ασίστ!

Διαιτητές: Τσαρούχα, Θεονάς, Χριστινάκης