ΑΕΚ-Άρης 63-76: Οι Θεσσαλονικείς έκαναν...Γκούντγουιν

Ο Άρης νίκησε εκτός έδρας την ΑΕΚ με 76-63 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 2-2, ενώ η Ένωση έπεσε στο 3-1.

Ο Άρης είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-18). Η ομάδα από την Θεσσαλονίκη επέβαλλε τον ρυθμό της στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-36).

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την απόσταση τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου σε διψήφια διαφορά πόντων κατά κύριο λόγο και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-52). Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στην τέταρτη περίοδο (13-11), με το ματς να γίνεται physical και τον Άρη να διατηρεί το προβάδισμα του και να νικάει εκτός έδρας την ΑΕΚ με 76-63.

Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Γκούντγουιν και Χόρκλερ με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Μίτσελ (10ρ. και δύο ασίστ) και Στρέλνιεκς με 13 και εννέα πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-25, 36-47, 52-63, 63-76

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου - Κάρδαρης - Ταρενίδης

On Fire: Ο Γκούντγουιν του Άρη με 18 πόντους και εννέα ριμπάουντ σε 28:57 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 45-28 (οι 17 πόντοι διαφοράς για τον Άρη στο 15' λεπτό).