ΠΑΟΚ-Ιωνικός 82-78: Συνεχίζουν νικηφόρα οι ασπρόμαυροι παρά την 30αρα του Μαυροκεφαλίδη

Ο ΠΑΟΚ νίκησε εντός έδρας τον Ιωνικό με 82-78 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 3-1, ενώ η ομάδα από την Νίκαια έπεσε στο 1-3. Στο ματς είδαμε πολλές τεχνικές ποινές, αλλά και αποβολές των δύο προπονητών, του Άρη Λυκογιάννη και του Κώστα Μέξα.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να κάνει ένα επί μέρους σκορ 9-2 και για αυτό ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-12). Αν και η ομάδα από την Νίκαια πήρε προβάδισμα στο 13' λεπτό (19-18), οι "ασπρόμαυροι" είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-32).

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-15, προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-47). Παρότι ο Ιωνικός μείωσε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 31-19, ο ΠΑΟΚ βρήκε απαντήσεις και νίκησε με 82-78.

Από τον ΠΑΟΚ διακρίθηκαν οι Χάντς και Σαλούστρος με 25 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Μαυροκεφαλίδης (12ρ. και δύο ασίστ) και Χόκινς (19ρ. και τέσσερις ασίστ) με 30 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-12, 39-32, 63-47, 82-78

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Κατραχούρας, Λουλουδιάδης

On Fire: Ο Μαυροκεφαλίδης του Ιωνικού με 30 πόντους, δώδεκα ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 37:05 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 65-47 (οι 18 πόντοι διαφοράς για τον ΠΑΟΚ στο 31' λεπτό).