Περιστέρι-Άρης 92-90: Η ομάδα των δυτικών προαστίων την νίκη, ο Τολιόπουλος τις εντυπώσεις

Ματσάρα, φουλ δράση και αγωνία μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Το Περιστέρι νίκησε εντός έδρας τον Άρη με 92-90 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 4-2, ενώ οι κιτρινόμαυροι έπεσαν στο 3-3.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και πήραν προβάδισμα με πέντε πόντους στο 8' λεπτό (21-16). Οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις και με επτά σερί πόντους στα εναπομείναντα δύο λεπτά προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-21). Αν και οι Θεσσαλονικείς προσπέρασαν σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα των δυτικών προαστίων είχε τον πρώτο λόγο και με ένα επί μέρους σκορ 30-23, προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-44).

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-18, προσπέρασαν και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-71). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην τέταρτη περίοδο και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ματσάρα. Ο Μπιλάν με follow διαμόρφωσε το τελικό σκορ για το Περιστέρι στο 92-90, αφού ο Χόρκλερ δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο τελευταίο τρίποντο για τον Άρη.

Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Τολιόπουλος και Μήτρου Λονγκ με 38 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι Ντένμον και Αγραβάνης με 23 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-21, 53-44, 71-72, 92-90

On Fire: Ο Τολιόπουλος του Άρη με 38 πόντους, 5 ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 38:23 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 59-49 (οι δέκα πόντοι διαφοράς για το Περιστέρι στο 25' λεπτό).