Απ. Πατρών-Λαύριο 71-54: Καταιγιστικοί οι Αχαιοί

Ο Απόλλων Πατρών νίκησε εντός έδρας το Λαύριο με 71-54 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 2-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την έκτη ήττα τους σε ισάριθμους αγώνες.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με το Λαύριο με ένα επί μέρους σκορ 12-2, να είναι μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-15). Ο Απόλλων Πάτρας ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-10, προσπέρασε και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-33).

Οι Αχαιοί πήγαν την διαφορά και στο +15 (48-33, 23' λεπτό) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και κράτησαν την απόσταση τους, για αυτό και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-43). Ο Απόλλων Πάτρας ήταν καταιγιστικός και στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 19-11, νίκησε το Λαύριο εντός έδρας με 71-54.

Από τον Απόλλωνα Πάτρας διακρίθηκαν οι Γκρίφιν και Καράμπελας με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Κόουλ και Φλάνγκ με 14 και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα:  15-23, 38-33, 52-43, 71-54

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Μάνος, Τσολάκος

On Fire: Ο Γκρίφιν του Απόλλωνα Πάτρας με 16 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ σε 21:40 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 71-52 (Οι 19 πόντοι διαφοράς για τον Απόλλωνα Πάτρας στο 38' λεπτό).