Άρης-Καρδίτσα 85-68: Με την στήριξη του κόσμου ήταν Αυτοκράτορας

Ο Άρης νίκησε εντός έδρας την Καρδίτσα με 85-68 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-3, ενώ η θεσσαλική ομάδα έπεσε στο 1-5.

Ο Άρης είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-13).  Οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήραν προβάδισμα με 18 πόντους στο 18' λεπτό (44-26). Αν και η Καρδίτσα πέτυχε πέντε σερί πόντους στα επόμενα δύο λεπτά, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-31).

Οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα σε διψήφιο αριθμό πόντων κατά κύριο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την θεσσαλική ομάδα να πιέζει, αλλά οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-53). Ο Άρης ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-15, νίκησε εντός έδρας την Καρδίτσα με 85-68.

Από τον Άρη διακρίθηκε ο Νότε με 18 πόντους, με τους Γκούντγουιν και Τολιόπουλο να σκοράρουν από 15 πόντους έκαστος. Από την Καρδίτσα ξεχώρισαν οι Μπέιτμον και ΝτεΛοιέρ με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 15-13, 44-31, 61-53, 85-68

On Fire: Ο Μπέιτμον της Καρδίτσας με 19 πόντους, δύο ριμπάουντ και μία ασίστ σε 35:30 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 56-36 (οι 20 πόντοι διαφοράς για τον Άρη στο 25' λεπτό).