Περιστέρι-Ιωνικός 96-67: Καταιγιστική η ομάδα των δυτικών προαστίων

To Περιστέρι νίκησε εντός έδρας τον Ιωνικό με 96-67, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 6-2, ενώ οι κυανόλευκοι έπεσαν στο 2-6.

Σαρωτική η ομάδα του Περιστερίου στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-17).  Αν και ο Ιωνικός ισοφάρισε στο 13' λεπτό (28-28), η ομάδα των δυτικών προαστίων είχε τον πρώτο λόγο και προηγήθηκα με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-37).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 30-13, προηγήθηκαν με 26 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-50). Το Περιστέρι διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τον Ιωνικό με 96-67.

Από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Ντένμον και Αγραβάνης με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Παρκς και Μαυροκεφαλίδης με 18 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-17, 46-37, 76-50, 96-67

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Ξενικάκης, Χατζημπαλίδης

On Fire: Ο Παρκς του Ιωνικού με 18 πόντους και πέντε ριμπάουντ σε 24:42 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 96-65 (οι 31 πόντοι διαφοράς για το Περιστέρι στο 39' λεπτό)