Απόλλων Π. – Κολοσσός 85-66: Στην τέταρτη περίοδο έκανε... πάρτι

Επιστροφή στις νίκες και με τρόπο εντυπωσιακό για τον Απόλλωνα, με την ομάδα της Πάτρας να συντρίβει τον Κολοσσό με 85-66, χάρη σε ένα εντυπωσιακό 25-9 στην τελευταία περίοδο. Στο 3-5 οι Πατρινοί, ρεκόρ το οποίο, πλέον, έχει και η ομάδα της Ρόδου.

Πολύ όμορφο παιχνίδι είχαμε στο πρώτο μισό της αναμέτρησης της Πάτρας, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν συνολικά 85 πόντους. Ο Απόλλων ανέλαβε από το ξεκίνημα τα ηνία του ματς, όντας μπροστά με 8-2 και 17-10, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με +7 (23-16). Τέιλορ και Μπόγρης έφεραν τους γηπεδούχους για πρώτη φορά στο +10 (30-20), ο Μαστρογιαννόπουλος με 2/2 βολές ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά (46-35), όμως Μορέιρα και Γιαννόπουλος έριξαν την διαφορά στους επτά πόντους, με το 46-39 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Σταρκς και Μορέιρα ήταν οι πρωταγωνιστές του Κολοσσού, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τους Ροδίτες να πλησιάζουν στο καλάθι (50-48), ο Απόλλων απάντησε με ένα επιμέρους 10-3, με τους Τέιλορ και Ντέιβις, ξεφεύγοντας και πάλι με εννέα πόντους (60-51),  όμως οι Ροδίτες έκλεισαν το δεκάλεπτο με ένα σερί 6-0, με τους Γιαννόπουλο και Όσμπορν για το 60-57. Το ξεκίνημα των Πατρινών στην τελευταία περίοδο ήταν εντυπωσιακό, καθώς οι Ντέιβις, Μαστρογιαννόπουλος και Τέιλορ, έφεραν το 67-57, ενώ Καράμπελας και Ντέιβις έδωσαν ένα πολύτιμο +13 στην ομάδα τους (72-59) στο 33’.  Μάλιστα, οι Πατρινοί, όχι μόνο δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν εκ νέου στο ματς, αλλά ανέβασαν την διαφορά τους μέχρι το +22 (85-63), με το τελικό 85-66 να φέρνει τις δύο ομάδες στο 3-5.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 46-39, 60-57, 85-66

On fire: Ο Τέιλορ τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +22 για τον Απόλλωνα (85-63) στο 39’.

Ξεχώρισαν: 17 πόντους σημείωσε ο Τέιλορ και 11 ο… άχαστος Μαστρογιαννόπουλος, με 3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/2 βολές. Για τον Κολοσσό, Μορέιρα και Γιαννόπουλος είχαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσολάκος, Γερακίνης.