Άρης-Λαύριο 87-61: Σαρωτικοί οι κιτρινόμαυροι, double double έκανε ο Χόρκλερ

Ο Άρης νίκησε εντός έδρας το Λαύριο με 87-61 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 4-3, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 0-8.

Πολύ δυναμικό ξεκίνημα για τον Άρη, που πήρε προβάδισμα με +14 στο 7' λεπτό (25-11). Το Λαύριο με επτά σερί πόντους μείωσε την διαφορά, αλλά οι κιτρινόμαυροι ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-18). Αν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους δύο πόντους στο 14' λεπτό (28-26), οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-35).

Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-51). Ο Άρης πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-10, κατάφερε να νικήσει το Λαύριο με 87-61.

Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Χόρκλερ (10ρ. και μία ασίστ) και Γκούντγουιν (9ρ. και τρεις ασίστ) με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Ρέμι και Γκρέι με 15 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-18, 48-35, 65-51, 87-61

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Πουρσανίδης, Καρπάνος

On Fire Ο Χόρκλερ του Άρη με 15 πόντους, δέκα ριμπάουντ και μία ασίστ σε 21:19 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 87-59 (οι 28 πόντοι διαφοράς για τον Άρη στο 39' λεπτό).