Προμηθέας-Απ. Πάτρας 80-71: Με υπογραφή των Κόντιτ και Μουράτου

O Προμηθέας νίκησε εντός έδρας τον Απόλλωνα Πάτρας με 80-71 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 3-4, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 3-6.

Καλύτερο ξεκίνημα έκανε ο Απόλλων Πάτρας και πήρε προβάδισμα με οχτώ πόντους στο 5' λεπτό (20-12, 5' λεπτό), με τον Προμηθέα με δέκα σερί πόντους, να παίρνει τα ηνία της αναμέτρησης στο 9' λεπτό (22-20). O Ντέιβις των φιλοξενούμενων με λέι απ έκανε το 22-22, το οποίο ήταν το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι ήταν στο +5 στο 13' λεπτό (29-24), με τους "ασπρόμαυρους" με ένα επί μέρους σκορ 10-1, να προηγούνται στο 15΄λεπτό με τέσσερις πόντους (34-30). Η ομάδα του κόουτς Χριστόπουλου με ένα επί μέρους σκορ 11-3, προσπέρασε και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-37).

Καταιγιστικοί ήταν οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 23-6, προηγήθηκαν με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-43). Αν και ο Απόλλων Πάτρας μείωσε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 28-16, ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα του και νίκησε εντός έδρας με 80-71.

Δεκάλεπτα: 22-22, 41-37, 64-43, 80-71

On Fire: Ο Γκρίφιν του Απόλλωνα Πάτρας με 23 πόντους και τρία ριμπάουντ σε 32:07 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 64-43 (οι 21 πόντοι διαφοράς για τον Προμηθέα στο 30' λεπτό)