Απ. Πατρών-Παναθηναϊκός 65-96: Καταιγιστικοί οι πράσινοι και τώρα το μυαλό στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναικός νίκησε εκτός έδρας τον Απόλλωνα Πατρών με 96-65, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 7-2, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 3-7. Οι "πράσινοι" θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό, την Παρασκευή (30/12) στο γήπεδο του ΟΑΚΑ για την Euroleague.

Δυναμικό ξεκίνημα για τον Παναθηναικό, ο οποίος ήταν μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-12). Αν και ο Απόλλων Πατρών έριξε την διαφορά στους εννέα πόντους σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι "πράσινοι" ανέβασαν ρυθμό και προηγήθηκαν με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-26).

Η ομάδα του κόουτς Ντέγιαν Ράντονιτς έχτισε μια διαφορά πάνω από +20 πόντους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-50). Ιδιαίτερα, ο Νέιτ Γουόλτερς για τους "πρασίνους", γύρισε το πόδι του και του τοποθετήθηκε πάγος στον πάγκο. Ο Παναθηναικός πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-15, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας τον Απόλλωνα Πατρών με 96-65.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Πονίτκα και Γουίλιαμς με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από τον Απόλλωνα Πατρών ξεχώρισαν οι Καλούν και Σίλα με 19 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-26, 26-45, 50-71, 65-96

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Αναστόπουλος, Ζακεστίδης

On Fire: Ο Καλούν του Απόλλωνα Πατρών με 19 πόντους και δύο ασίστ σε 29:51 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 96-65 (οι 31 πόντοι διαφοράς για τον Παναθηναικό στο 40' λεπτό)