Καρδίτσα-Προμηθέας 68-81: Διπλό για τους Πατρινούς με πλουραλισμό στο σκοράρισμα

Ο Προμηθέας έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, νίκησε εκτός έδρας την Καρδίτσα με 81-68 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 4-5, ενώ η θεσσαλική ομάδα έπεσε στο 1-9.

Αν και η Καρδίτσα πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους στο 2' λεπτό (5-3), ο Προμηθέας ανέβασε ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 16-10, προσπέρασε και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-15). Η διαφορά έμεινε σε χαμηλά επίπεδα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Πατρινούς να προηγούνται σε δύο περιπτώσεις και να ισοφαρίζουν σε άλλες δύο φορές, αλλά η θεσσαλική ομάδα είχε τον πρώτο λόγο και με λέι απ του Αγραβάνη στα 20'', προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-35).

Η ομάδα του κόουτς Χριστόπουλου πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-10, προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-47). Ο Προμηθέας προστάτεψε στην τέταρτη περίοδο την διαφορά που "έχτισε" και νίκησε εκτός έδρας την Καρδίτσα με 81-68.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Μουράτος και Κακλαμανάκης με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, με τον Κάουαν (6ρ. και 12 ασίστ) και Κουλμπόκα να βάζουν από δώδεκα πόντους έκαστος, ενώ ο Ντάγκουμπιτς είχε έντεκα πόντους. Από την Καρδίτσα ξεχώρισαν οι Γκιουζέλης και Πρίντζετ με 15 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-19, 37-35, 47-56, 68-81

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Θεωνάς, Τηγάνης

On Fire: Ο Γκιουζέλης της Καρδίτσας και ο Μουράτος του Προυμηθέα με 15 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 81-68 (οι 13 πόντοι διαφοράς για τον Προμηθέα στο 40' λεπτό).