Κολοσσός – Περιστέρι 88-82: Ροδίτες για… φίλημα

Ο Κολοσσός είδε το Περιστέρι να επιστρέφει από το -11 του 33’ (73-62), να περνά μπροστά με 79-78 στα 100’’ για το φινάλε, όμως στο τέλος οι Ροδίτες φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και με την νίκη τους με 88-82, σε εξ αναβολής παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής,  διατήρησαν το αήττητο της έδρας τους (4-0), φτάνοντας στο 5-5. Στο 7-3 έπεσε το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη, που είδε να διακόπτεται το αήττητο σερί του που κράτησε έξι παιχνίδια.

Δύο διαφορετικά πρόσωπα είχε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Ρόδου, με τις ομάδες να μοιράζονται από ένα δεκάλεπτο. Στην αρχή το Περιστέρι ήταν αυτό που έδειχνε να πατά καλύτερα στο παρκέ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 21-14, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 25-21. Τα πάντα γύρισαν όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό να ξεκινά με ένα 8-0 που τον έφερε στην θέση του οδηγού (29-25). Κατσίβελης, Μορέιρα και Ντίξον, με ακόμα ένα 7-0 για τους γηπεδούχους, μετέτρεψαν το 36-35 σε 43-35, με τον Κολοσσό να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, με προβάδισμα επτά πόντων (47-40).

Τρεις βολές του Κατσίβελη, για το 50-40, έφεραν τον Κολοσσό στο +10, με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Μάλιστα, οι Ροδίτες έφτασαν και το +13 (60-47), με τους γηπεδούχους να μπαίνουν στην τελευταία… στροφή του ματς, με προβάδισμα 10 πόντων (66-56). Το τρίποντο του Όσμπορν για το 73-62 διατήρησε τον Κολοσσό σε διψήφιο προβάδισμα, με την κλεψύδρα να κυλά ανάποδα για τους Περιστεριώτες, όμως ο Ντένμον απάντησε με τον ίδιο τρόπο και μάλιστα εις διπλούν… ροκανίζοντας την διαφορά στους πέντε πόντους (73-68). Μάλιστα, Μωραΐτης και Μπιλάν έφεραν το ματς στον πόντο (78-77), μετατρέποντας σε… θρίλερ τα τελευταία 2’56’’. Μάλιστα, ο ψηλός του Περιστερίου, έβαλε την ομάδα του μετά από ώρα μπροστά με 79-78, 100’’ πριν το φινάλε της αναμέτρησης, ανεβάζοντας το σερί των φιλοξενούμενων στο 9-0. Ο Κόφι με κάρφωμα στα 42’’ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Κολοσσό με 80-79, με τον Κατσίβελη να γράφει το 82-79 στα 22’’. Το Περιστέρι είχε μία τελευταία επίθεση για να στείλει το ματς στην παράταση, όμως το λάθος του Κασελάκη και το αντιαθλητικό φάουλ του Χρηστίδη πάνω στον Κατσίβελη, έβαλε… τέλος στην αναμέτρηση, με τον Κολοσσό να φτάνει στην νίκη με 88-82

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 47-40, 66-56, 88-82

On fire: Ο Κένταλ με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Κολοσσού

Η μεγαλύτερη διαφορά: +13 για τον Κολοσσό (60-47) στο 25’

Ξεχώρισαν: Κατσίβελης με 15 πόντους, Ντίξον με 14 και Όσμπορν με 13, ξεχώρισαν για τους νικητές, ενώ για το Περιστέρι, ο Μπιλάν είχε 19 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Φρανσίσκο 13 πόντουςμ οκτώ ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Μιλαπίδης, Σκάλτσης