Λαύριο-Ιωνικός 95-63: Ποδαρικό με εμφατική επικράτηση για τους μεταλλωρύχους

Το Λαύριο νίκησε εντός έδρας τον Ιωνικό με 95-63, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 2-8.

Οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές από την αρχή του αγώνα, με το Λαύριο να έχει για περισσότερη ώρα το προβάδισμα, αλλά ο Ιωνικός ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-12, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-32).

Καταιγιστικοί οι μεταλλωρύχοι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 30-9, προηγήθηκαν με 29 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-41). Το Λαύριο εξακολούθησε να ανεβάζει ταχύτητα στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τον Ιωνικό με 95-63.

Από το Λαύριο διακρίθηκαν οι Φλαγκ και Κουζέλογλου με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Μαυροκεφαλίδης (11ρ. και μία ασίστ) και Χόκινς (6ε. και μία ασίστ) με 21 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-20, 40-32, 70-41, 95-63

On Fire: Ο Μαυροκεφαλίδης του Ιωνικού με 21 πόντους, έντεκα ριμπάουντ και μία ασίστ σε 37:18 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 78-45 (οι 33 πόντοι διαφοράς για το Λαύριο στο 34' λεπτό)