Ιωνικός – Καρδίτσα 78-71: Ο Μαυροκεφαλίδης κρατά ζωντανούς τους Νικαιώτες

Ο Ιωνικός ήταν ο νικητής του μεγάλου ντέρμπι της ουράς της Basket League, με την ομάδα της Νίκαιας να επικρατεί με 78-71 επί της Καρδίτσας, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα, στην προσπάθεια της για παραμονή στην κατηγορία. Τεράστια εμφάνιση από τον Μαυροκεφαλίδη (23 πόντοι), που έστειλε τους «κυανόλευκους» στο 3-8, παραμένει ουραγός η Καρδίτσα με 1-10.

Οι Νικαιώτες, με πρωταγωνιστή τον Μαυροκεφαλίδη, ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, όπως φαίνεται από το γρήγορο 12-2, όμως η Καρδίτσα έβγαλε αντίδραση και έφερε το ματς στον πόντο (14-13). Ένα καλάθι του Μαυροκεφαλίδη και το γκολ – φάουλ του Σίμονς, έδωσαν νέο προβάδισμα στους γηπεδούχους (19-13). ΄Το τρίποντο του Κάπελαν για το 25-13 έφερε τον Ιωνικό στο μεγαλύτερο υπέρ του προβάδισμα (25-13), με τον Αρσενόπουλο, με buzzr beater τρίποντο, στην λήξη της πρώτης περιόδου, να εκτοξεύει την διαφορά στο +15 (28-13) και το σερί του Ιωνικού στο 14-0.  Η κυριαρχία των κυανόλευκων συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, με τον Μαυροκεφαλίδη να διατηρεί την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (39-25) και τον Ιωνικό να κλείνει το πρώτο μισό στο +11 (42-32).

Το άλει ουπ κάρφωμα του Αγραβάνη για το 52-46… ροκάνισε την διαφορά στους έξι πόντους για την Καρδίτσα, όμως το τέταρτο φάουλ του Έλληνα άσου πρόσθεσε έναν μεγάλο πονοκέφαλο στον προπονητή των φιλοξενούμενων. Ο Ιωνικός, όμως, δεν άφησε το παιχνίδι να ξεφύγει από τα χέρια του και με ακόμα ένα τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη, ξέφυγε με 60-49, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 60-51, μετά από καλάθι του Πρίτζετ. Το παιχνίδι, όμως, είχε ακόμα δρόμο μπροστά του, με την Καρδίτσα να ξεκινά την τελευταία περίοδο με ένα 6-0, φτάνοντας σε απόσταση βολής (60-57), βάζοντας… φωτιά στο ντέρμπι της ουράς της Basket League. Ο Μαυροκεφαλίδης συνέχισε να κρατά τον Ιωνικό στις πλάτες του, φέρνοντας τους Νικαιώτες και πάλι στο +7 (64-57), όμως η Καρδίτσα, όχι μόνο έφερε και πάλι το ματς στον πόντο (66-65 στο 36’), αλλά έχασε και πολλές ευκαιρίες για το… προσπέρασμα. Όλα τα σουτ των φιλοξενούμενων, όμως, βρήκαν… σίδερο, με τους Λέισι και Σίμονς να φέρνουν τον Ιωνικό στο +5 (70-65) και τον Καστίγιο με κάρφωμα για το 76-69 στα 23’’ να… τελειώνει το ματς, με την ομάδα της Νίκαιας να φτάνει στην νίκη με 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 43-32, 60-51, 78-71

On fire: Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν ασταμάτητος με 23 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για τον Ιωνικό (31-15) στο 11’.

Ξεχώρισαν: Εξαιρετικός ο Λέισι με 19 πόντους, ενώ για την Καρδίτσα, ο Γκάμπροβσεκ 15 πόντους, ο Πρίτζετ 14 και ο Αγραβάνης έκανε double – double με 10 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Κατραχούρας, Λουλουδιάδης