Προμηθέας-Άρης 64-61: Δια χειρός Κουλμπόκα

Ο Προμηθέας δια πυρός και σιδήρου νίκησε τον μαχητικό Άρη με 64-61 και ανέβηκε στο 5-6, ενώ οι κιτρινόμαυροι έχουν ρεκόρ 6-5.

Καλύτερο ξεκίνημα για τον Άρη που πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 3' λεπτό (6-2). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα επόμενα επτά λεπτά, με τον Προμηθέα με ένα επί μέρους σκορ 17-10, να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-16). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους έντεκα πόντους στο 14' λεπτό (27-16) και είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι κιτρινόμαυροι μείωσαν την απόσταση στα επόμενα έξι λεπτά, αλλά οι Πατρινοί προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-31).

Οι Θεσσαλονικείς ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήραν προβάδισμα με ένα πόντο στο 28' λεπτό (45-44). Οι γηπεδούχοι βέβαια είχαν το πάνω χέρι, περισσότερη ώρα το προβάδισμα και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (49-47). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και ιδιαίτερα ήταν ισόπαλες στο 39' λεπτό (61-61). Ο Κουλμπόκα του Προμηθέα με τρίποντο, διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 64-61 και έδωσε την νίκη στους γηπεδούχους.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Κουλμπόκα και Τόμασον με 18 και οχτώ πόντους αντίστοιχα. Από τον Άρη ξεχώρισαν οι Τολιόπουλος και Νότε με 15 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-16, 36-31, 49-47, 64-61

Διαιτητές: Κορομηλάς, Σταματόπουλος, Τσιμπούρης

On Fire: Ο Κουλμπόκα του Προμηθέα με 18 πόντους, εννέα ριμπάουντ και μια ασίστ σε 34:22 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: To 27-16 (oi έντεκα πόντοι διαφοράς για τον Προμηθέα στο 14' λεπτό)