Παναθηναϊκός-Περιστέρι 72-71: Τα χρειάστηκαν οι πράσινοι στο τέλος αλλά πήραν την νίκη

Ο Παναθηναικός έπαιξε με την φωτιά αλλά δεν κάηκε, αφού το Περιστέρι επέστρεψε από το -22 (41-19, 15' λεπτό), αλλά δεν κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή. Οι "πράσινοι" ήταν πιο αποτελεσματικοί και νίκησαν εντός έδρας με 72-71, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 9-2, ενώ η ομάδα των δυτικών προαστίων έπεσε στο 7-4.

Καταιγιστικός ο Παναθηναϊκός στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-8). Οι "πράσινοι" είχαν το πάνω χέρι και στο δεύτερο δεκάλεπτο και διατήρησαν την διαφορά τους σε διψήφιο αριθμό πόντων, για αυτό και προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τελος του ημιχρόνου (46-28).

Η ομάδα των δυτικών προαστίων με ένα επί μέρους σκορ 10-2 στο 24' λεπτό μείωσε την διαφορά στους επτά πόντους (48-41). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στα επόμενα έξι λεπτά και με ένα δικό τους επί μέρους σκορ 17-3, προηγήθηκαν με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-44). Η ομάδα των δυτικών προαστίων έκανε μια εμφατική επιστροφή στην τέταρτη περίοδο, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 27-7. Η ομάδα του κόουτς Ράντονιτς καρδιοχτύπησε στα τελευταία λεπτά και ιδιαίτερα, όταν ο Λι αστόχησε σε δύο βολές. Ο Ντένμον του Περιστερίου αστόχησε σε σουτ υπό δύσκολες προυποθέσεις στα τελευταία δευτερόλεπτα και για αυτό ο Παναθηναικός πήρε την εντός έδρας νίκη με 72-71. Παρά την νίκη, ακούστηκαν αποδοκιμασίες για το τριφύλλι στο τέλος του αγώνα για την άσχημη εικόνα της ομάδας στην τέταρτη περίοδο, ενώ κανείς δεν πανηγύρισε.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Λι και Γουόλτερς με 20 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Περιστέρι ξεχώρισαν οι Φρανσίσκο και Κασελάκης με 18 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-8, 46-28, 65-44, 72-71

Διαιτητές: Μάνος, Κάρδαρης, Θεονάς

On Fire: Ο Παρίς Λι του Παναθηναικού με 20 πόντους, τρεις ριμπαόυντ και τρεις ασίστ σε 25:15 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +22 του Παναθηναικού στο 15΄λεπτό (41-19)