Κολοσσός-Λαύριο 90-87: Επέστρεψαν από το -13 οι νησιώτες

Ο Κολοσσός Ρόδου με ανατροπή, νίκησε εντός έδρας το Λαύριο με 90-87 και ανέβηκε στο 6-5, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 2-9.

Καλύτερα ξεκίνημα για τον Κολοσσό Ρόδου που είχε τον πρώτο λόγο και πήρε προβάδισμα με έντεκα πόντους σε δύο περιπτώσεις. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-20). Αν και οι "νησιώτες" πήραν προβάδισμα με 13 πόντους σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Λαύριο με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 29-20, προσπέρασε και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (49-48).

Οι μεταλλωρύχοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, πηγαίνοντας την διαφορά και στο +12 (64-52, 23' λεπτό), για αυτό και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-64). Ο Κολοσσός Ρόδου έκανε την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-16, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας το Λαύριο με 90-87.

Από τον Κολοσσό Ρόδου διακρίθηκαν οι Κατσίβελης και Ντίξον με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Κόουλ και Ζάρας με 27 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-20, 48-49, 64-71, 90-87

Διαιτητές: Τσαρούχα - Πουρσανίδης Κ. - Θεοδωρόπουλος

On Fire: Ο Κόουλ του Λαυρίου με 27 πόντους, τρία ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 30:44 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 35-22 (οι 13 πόντοι διαφοράς για τον Κολοσσό Ρόδου στο 13' λεπτό)