Απ. Πάτρας-ΑΕΚ 61-69: Με Μάιλς οδηγό, πήραν οι κιτρινόμαυροι το διπλό

Η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας τον Απόλλων Πάτρας με 69-61 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-5, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 3-10.

Αν και ο Απόλλων Πάτρας πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 2' λεπτό (8-4) και οι "ασπρόμαυροι" είχαν τον πρώτο λόγο στο πρώτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ με ένα σερί έξι πόντων, προσπέρασε και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-15). Οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 18-10, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-25).

Παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στον ένα πόντο σε δύο περιπτώσεις (42-41, 6' λεπτό και 44-42, 7' λεπτό), η ομάδα του κόουτς Ηλία Καντζούρη βρήκε απαντήσει και κράτησε το προβάδισμα της, για αυτό και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-48). Χαμηλά στο σκορ πήγε στην τέταρτη περίοδο (13-11), με την ΑΕΚ να διατηρεί την διαφορά της και νίκησε εκτός έδρας τον Απόλλωνα Πάτρας με 69-61.

Από την ΑΕΚ διακρίθηκε ο Μάιλς με 19 πόντους, με τους Φλιώνη και Γουίλιαμς να βάζουν από εννέα πόντους έκαστος. Iδιαιίτερα, ο Παπαδάκης είχε οχτώ πόντους και δύο ριμπάουντ σε 6:40 λεπτά.

Από τον Απόλλωνα Πάτρας ξεχώρισαν οι Βέρζ και Μπόγρης (11ρ. και μία ασίστ) με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 15-17, 25-35, 48-58, 61-69

Διαιτητές: Κορομηλάς - Σταματόπουλος - Λουλουδιάδης

On Fire: Ο Μάιλς της ΑΕΚ με 19 πόντους και πέντε ριμπάουντ σε 34:37 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +12 για την ΑΕΚ στο 21' λεπτό (37-25)