Άρης-ΠΑΟΚ 77-70: Με 26αρα του Νότε το ντέρμπι βάφτηκε κιτρινόμαυρο

Ο Άρης νίκησε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με 77-70, με τις δύο ομάδες να είναι στο 7-6.

Προβάδισμα με επτά πόντους για τον Άρη στα πρώτα τρία λεπτά (7-0). Αν και ο ΠΑΟΚ μείωσε την διαφορά στους τρεις πόντους σε τρεις περιπτώσεις, οι κιτρινόμαυροι είχαν το πάνω χέρι και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-16). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στο +11 δύο φορές στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους "ασπρόμαυρους" με ένα επί μέρους σκορ 20-10, να μειώνουν την διαφορά. Η ομάδα του κόουτς Γιάννη Καστρίτη προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (39-38).

Οι φιλοξενούμενοι και πάλι μείωσαν την διαφορά στον ένα πόντο στο 24' λεπτό (47-46), με τους κιτρινόμαυρους να κρατούν το προβάδισμα τους. Οι "ασπρόμαυροι" ήταν στο -1 στο 28' λεπτό (54-53), αλλά οι γηπεδούχοι με πέντε σερί πόντους με κάρφωμα του Γκούντγουιν και τρίποντο buzzer beater του Νότε, για αυτό προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-53). Πέντε φορές οι φιλοξενούμενοι πήγαν την διαφορά στους δύο πόντους στην τέταρτη περίοδο, με τον Άρη να διατηρεί το προβάδισμα του και να βρίσκει λύσεις, με αποτέλεσμα να νικήσει εντός έδρας με 77-70.

Από τον Άρη διακρίθηκε ο Νότε με 26 πόντους, με τους Χάγκινς και Σανόνγκο να βάζουν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Χάντς και Φράνκε με 17 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 20-16, 39-38, 59-53, 77-70

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Κάρδαρης, Ζαχαρής

On Fire: Ο Νότε του Άρη με 26 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 31:23 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 27-16 (οι έντεκα πόντοι διαφοράς γαι τον Άρη στο 12' λεπτό)