Προμηθέας – Κολοσσός 80-76: Προβάδισμα στους Πατρινούς στην μάχη της τετράδας

Ο Προμηθέας είδε τον Κολοσσό να μετατρέπει το -19 του 25’ (59-40) σε +1 στο 38’ (71-72), όμως στο φινάλε οι Πατρινοί στάθηκαν ψύχραιμοι και με την νίκη τους με 80-76 έπιασαν τους Ροδίτες στο 8-6, στην μάχη της τετράδας της Basket League, ανατρέποντας, μάλιστα, το εις βάρος τους -2 του πρώτου γύρου.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, που κυρίαρχο ρόλο έπαιξαν οι άμυνες (11-12), στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες άρχισαν να βλέπουν το καλάθι σαν… βαρέλι, με τον Προμηθέα να σκοράρει 35 πόντους (!), τον Κολοσσό 20 και τους Πατρινούς να αποκτούν σημαντικό προβάδισμα 14 πόντων στο ημίχρονο (46-32).

Το τρίποντο του Κουλμπόκα για το 49-32, έφερε τον Προμηθέα στο +17, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Ο Ντάνγκουμπιτς με λέι απ έγραψε το 59-40 στο 25’, όμως κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων. Ο Κολοσσός έτρεξε ένα επιμέρους 1-9 μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (60-49) και στην τελευταία περίοδο, όχι απλά συνέχισε να… ροκανίζει την εις βάρος του διαφορά, αλλά έφερε το ματς στον πόντο (69-68) με καλάθι του Κατσίβελη στο 36’. Μάλιστα, ο Ντίξον με 2/2 βολές στο 38’ έβαλε τους Ροδίτες μπροστά με 72-71, όμως αρχικά η τάπα του Κουλμπόκα σε τρίποντο του Ντίξον στα 73’’ με το σκορ στο 74-72 και εν συνεχεία το κάρφωμα του Κόντιτ για το 76-72 στα 50’’, έγειραν την πλάστιγγα προς την πλευρά των γηπεδούχων, με τον Προμηθέα να φτάνει στην νίκη με 80-76, που τον φέρνει στο 8-6, ισόβαθμο του Κολοσσού, στην μεγάλη μάχη της τετράδας.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 46-32, 60-49, 80-76

On fire: «Καυτός» ο Τόμασον με 24 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: +19 για τον Προμηθέα (59-40) στο 25’.

Ξεχώρισαν: 14 πόντους και επτά ριμπάουντ είχε ο Κόντιτ και 12 ο Ντάγκουμπιτς, ενώ για τον Κολοσσό, που δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την μεγάλη ανατροπή, ο Τζέιμς είχε 18 πόντους και ο Κόφεϊ 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Μάνος, Μάλαμας