Καρδίτσα-Απ. Πάτρας 80-65: Νίκη-βαθμολογική ανάσα για την θεσσαλική ομάδα

Η Καρδίτσα νίκησε εντός έδρας τον Απ. Πάτρας και ανέβηκε στο 2-12, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 3-11.

Δυναμικό ξεκίνημα για την Καρδίτσα, που πήρε προβάδισμα με εννέα πόντους στο 6' λεπτό (12-3). Αν και ο Απ. Πατρών μείωσε την διαφορά στα επόμενα λεπτά, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-12). Η θεσσαλική ομάδα ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 27-14, προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-26).

Παρότι οι Αχαιοί μάζεψαν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με ένα επί μέρους σκορ 25-19, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-51). Η Καρδίτσα διατήρησε την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τον Απ. Πάτρας με 80-65.

Από την Καρδίτσα διακρίθηκε ο Γκάλινατ με 17 πόντους, με τους Έβανς και Γκαμπρόβσεκ να βάζουν από 13 πόντους έκαστος. Από τον Απ. Πάτρας ξεχώρισαν οι Φιλιππάκος (10ρ. και μία ασίστ) και Γκρίφιν με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 15-12, 42-26, 61-51, 80-65

Διαιτητές: Τσαρούχα, Κάρδαρης, Αγραφιώτης

On Fire: Ο Φιλιππάκος του Απ. Πάτρας με 17 πόντους, δέκα ριμπάουντ και μία ασίστ σε 28:04 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 76-58 (οι 18 πόντοι διαφοράς για την Καρδίτσα στο 35' λεπτό)