Περιστέρι – Απόλλων Π. 75-69: Λύγισε τους αξιόμαχους Πατρινούς με κορυφαίο τον Μπίλαν

Τέλος στο αρνητικό σερί τριών ηττών σε Ελλάδα και Ευρώπη έβαλε το Περιστέρι. Το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη τα βρήκε… μπαστούνια απέναντι στον μαχητικό Απόλλωνα, όμως με την συνεισφορά του εξαιρετικού Μπίλαν (16 πόντοι, 15 ριμπάουντ), λύγισε τους Πατρινούς με 75-69, παραμένοντας σε… τροχιά τετράδας με 9-6. Στο 3-12 έπεσαν οι φιλοξενούμενοι, στην μάχη τους για παραμονή στην κατηγορία.

Δύο πρόσωπα είχε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του Περιστερίου, ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον Απόλλωνα Πάτρας. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι… υπνώτισαν το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη και χάρη σε ένα 0-8 στα τελευταία 2’, μετέτρεψαν το 19-17 σε 19-25, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, η εικόνα του Περιστερίου ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη. Οι Πατρινοί ξεκίνησαν με κάρφωμα του Σίλα για το 19-27, με τους γηπεδούχους, όμως, να απαντούν με ένα 15-0 (!), που τους έφερε μπροστά με 34-27. Το γκολ – φάουλ του Φρανσίσκο έφερε το +8 για το Περιστέρι (41-33), όμως ο Απόλλων απάντησε με ένα 5-0, με το 41-38 να είναι το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους.

Ένα 8-0 του Περιστερίου, που μετέτρεψε το 49-45 σε 57-45, έφερε τους γηπεδούχους για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα, Γκρίφιν και Ντέιβις μείωσαν σε 57-49, όμως το Περιστέρι κράτησε την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (64-53), με το φινάλε της τρίτης περιόδου. Τέσσερις σερί πόντοι του Σίλα κράτησαν τους Πατρινούς ζωντανούς στο παιχνίδι (64-57), με τον Απόλλωνα να συνεχίζει να… ροκανίζει την διαφορά (64-59). Κασελάκης και Μπίλαν διατήρησαν το Περιστέρι σε θέση οδηγού (68-62 στο 35’), οι Πατρινοί δεν το έβαλαν κάτω, μείωσαν με τον Καράμπελα σε 73-69 στα 51’’, όμως οι δύο βολές του Φρανσίσκο για το 75-69 στα 40’’ και το άστοχο τρίποντο του Γκρίφιν στα 31’’ έβαλαν… τέλος στο ματς, με το Περιστέρι να φτάνει στην δύσκολη νίκη με 75-69.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 41-38, 64-53, 75-69

On fire: 16 πόντους και 15 ριμπάουντ είχε ο εξαιρετικός Μπίλαν

Η μεγαλύτερη διαφορά: +13 για το Περιστέρι (64-51) στο 29’.

Ξεχώρισαν: Καθοριστικός για το Περιστέρι ο Φρανσίσκο με 14 πόντους. Για τον Απόλλωνα, ξεχώρισαν οι Ντέιβις και Γκρίφιν, με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Λόρτος, Τσιμπούρης