Προμηθέας-Καρδίτσα 76-66: Με κομβικούς Κουλμπόκα και Σίμπσον οι Πατρινοί έκαναν ανατροπή

Ο Προμηθέας νίκησε εντός έδρας την Καρδίτσα με 76-66 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 9-6, ενώ η θεσσαλική ομάδα έπεσε στο 2-13.

Αν και η Καρδίτσα πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους στο 5' λεπτό (11-6),ο Προμηθέας με ένα επί μέρους σκορ 14-4, ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-14). Η θεσσαλική ομάδα ξαναπέρασε στο προβάδισμα και με ένα επί μέρους σκορ 21-7 στο δεύτερο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-27).

Οι Πατρινοί βρήκαν λύσεις και ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 31-16, και για αυτό προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-51). Ο Προμηθέας διατήρησε την διαφορά του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Καρδίτσα με 76-66.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Κουλμπόκα και Σίμπσον με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Καρδίτσα ξεχώρισαν οι Γκαλινάτ (3ρ. και μία ασίστ) και Γ. Αγραβάνης (11ρ.) με 17 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-14, 27-35, 58-51, 76-66

Διαιτητές: Κορομηλάς, Σώμος, Τσώνος

On Fire: Ο Κουλμπόκα του Προμηθέα με 18 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και μία ασίστ σε 34:10 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 37-27 (οι δέκα πόντοι διαφοράς για την Καρδίτσα στο 21' λεπτό) και το 76-66 (οι δέκα πόντοι διαφοράς για την Προμηθέα στο 40' λεπτό).