Άρης-ΑΕΚ 74-64: Ο νόμος του Αλεξανδρείου και το διαστημικό double double του Γκούντγουιν

Ο Άρης νίκησε εντός έδρας την ΑΕΚ με 74-64 και ανέβηκε στο 8-7, ενώ η Ένωση έπεσε στο 9-6.

Καταιγιστικός ο Άρης στην αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα με 13 πόντους στο 7' λεπτό (23-10). Η ΑΕΚ μείωσε την διαφορά στα επόμενα τρία λεπτά, με ένα επί μέρους σκορ 9-3, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-19). Οι Θεσσαλονικείς είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Παρά το γεγονός ότι η Ένωση μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους σε δύο περιπτώσεις, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-35).

Αν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά στους δύο πόντους στο 26' λεπτό (51-49), η ομάδα του κόουτς Γιάννη Καστρίτη είχαν το πάνω χέρι και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-51). Ο Άρης έχοντας το πάνω χέρι, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την ΑΕΚ με 74-64.

Από τον Άρη διακρίθηκε ο Γκούντγουιν με 16 πόντους και 19 ριμπάουντ, με τους Νετζήπογλου (4ρ. και μία ασίστ) και Νότε (6ρ. και τέσσερις ασίστ) να έχουν από 14 πόντους έκαστος. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Μίτσελ (10ρ. και δύο ασίστ) και Μάιλς (4ρ. και μία ασίστ) με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 26-19, 39-35, 58-51, 74-64

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Τζιοπάνος, Καρπάνος

On Fire: Ο Γκούντγουιν του Άρη με 16 πόντους και 19 ριμπάουντ σε 31:24 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: To 26-13 (οι 13 πόντοι διαφοράς για τον Άρη στο 8' λεπτό).