Παναθηναϊκός-Καρδίτσα 91-75: Με σβηστές τις μηχανές νίκησαν οι πράσινοι, αγωνία για Γουόλτερς και Γουίλιαμς

O Παναθηναικός επικράτησε εντός έδρας την ΑΣ Καρδίτσας με 91-75 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 14-2, ενώ η θεσσαλική ομάδα έπεσε στο 3-14.

Σαρωτικός ο Παναθηναικός στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-8). Η Καρδίτσα προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, αλλά οι "πράσινοι" προστάτεψαν την διαφορά τους και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-31).

Η ομάδα του κόουτς Χρήστου Σερέλη επέβαλλε τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 32-21, προηγήθηκε με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-52). Αν και η Καρδίτσα πίεσε στην τέταρτη περίοδο για να ρίξει την διαφορά, ο Παναθηναικός διατήρησε τα ηνία του αγώνα και νίκησε εντός έδρας με 91-75. Οι "πράσινοι" αγχώνονται για τις ενοχλήσεις που ένιωσαν ο Ντερίκ Γουίλιαμς και ο Νέιτ Γουόλτερς.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκε ο Γ. Καλαιτζάκης (7ρ. και 2 ασίστ), ενώ οι Μαντζούκας (5ρ.) και Παπαγιάννης (13ρ. και 2 ασίστ) έβαλαν από 14 πόντους έκαστος. Από την Καρδίτσα ξεχώρισαν οι Έβανς (8ρ. και 2 ασίστ) και Γκάλινατ (1ρ.) με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 23-8, 42-31, 74-52, 91-75

On Fire: Ο Γ. Καλαιτζάκης του Παναθηναικού με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ

Διαιτητές:  Μάνος, Τσώνος, Στρέμπας