Λαύριο – Άρης 81-70: Άλμα παραμονής με «διπλό» Φλαγκ

Η αντεπίθεση του Λαυρίου, με στόχο την σωτηρία συνεχίζεται. Η ομάδα της Λαυρεωτικής, με τον Φλαγκ να κάνει double – double ( 17 πόντοι, 15 ριμπάουντ) επικράτησε του Άρη με 81-70, πέτυχε την 3η νίκη της στις 4 τελευταίες αγωνιστικές, κάνοντας σημαντικό βήμα για την παραμονή της και την νέα σεζόν στην Basket League.

Το Λαύριο… καιγόταν για την νίκη, ώστε να κάνει ένα σπουδαίο βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία, κάτι που φάνηκε από το ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τα ηνία με 22-15, τον Άρη, όμως να… ροκανίζει την διαφορά, με το φινάλε της πρώτης περιόδου (22-19). Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το Λαύριο να προσπαθεί να ξεφύγει στο σκορ (36-28 στο 16’), τους «κιτρινόμαυρους», όμως να επιστρέφουν συνεχώς, με το τρίποντο του Χόρκλερ να διαμορφώνει το 40-37 του ημιχρόνου.

Νετζήπογλου και Γκούντγουιν έφεραν τον Άρη σε απόσταση βολής (45-43), με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, για να ακολουθήσει, όμως, ένα 10-2 από πλευράς Λαυρίου, που έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (55-45). Μήτρου – Λονγκ, Τολιόπουλος και Χόκλερ έτρεξαν ένα 6-0 για τον Άρη, που μείωσε εκ νέου στους τέσσερις (55-51), όμως αρχικά ο Κολοβέρος και ο Λάνγεκαβαϊν και εν συνεχεία ο Ζάρας με τρίποντο στην εκπνοή, έβαλαν το Λαύριο μπροστά με +11, 10 λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Το εντυπωσιακό άλει ουπ κάρφωμα του Λάνγκεβαϊν για το 64-51, έδωσε σημαντικό προβάδισμα για τους γηπεδούχους. Το δεύτερο αντιαθλητικό και η αποβολή του Χρηστίδη, με 8’ για το φινάλε, έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο των φιλοξενούμενων, με τον Καββαδά, πάντως, με πέντε σερί πόντους να μειώνει σε 68-60 στο 35’, κρατώντας ζωντανό τον Άρη για την συνέχεια του ματς.  Νέο κάρφωμα, αυτή τη φορά από τον Χάρκλερ, μείωσε σε 70-63 στο 37’, όμως 2/2 βολές του Ζάρα και ένα καλάθι του Κολοβέρου στο φινάλε της επίθεσης για το 74-63… τελείωσαν το ματς. Ο Άρης δεν είχε τα χρονικά περιθώρια για την επιστροφή, με το Λαύριο να φτάνει στην τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη με 81-70, που το φέρνει στο 5-13 και τους «κιτρινόμαυρους» να πέφτουν στο 9-10, μετά την 4η συνεχόμενη ήττα τους.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-37, 62-51, 81-70

On fire: Εξαιρετική εμφάνιση από τον Φλαγκ με 17 πόντους, 15 ριμπάουντ αλλά και τρεις ασίστ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +13 για το Λαύριο (68-55) στο 34’

Ξεχώρισαν: 13 πόντους σημείωσε ο Κόουλ και 12 ο Ζάρας, ενώ για τον Άρη, 13 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε ο Χόρκλερ, 12 ο Νότε, ενώ ο Καββαδάς είχε 11 πόντους και οκτώ ριμπάουντ.

Διαιτητές: Ζάχαρης, Σώμος, Τσώνος