Ιωνικός-Περιστέρι 75-102: Διπλό και κατοστάρα για την ομάδα των δυτικών προαστίων

Το Περιστέρι νίκησε εκτός έδρας τον Ιωνικό με 102-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-7, ενώ η ομάδα από την Νίκαια έπεσε στο 4-15.

Ο Ιωνικός ήταν σαρωτικός στην αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα με εννέα πόντους στο 6' λεπτό (23-14). Το Περιστέρι ανέβασε ρυθμό στα επόμενα τέσσερα λεπτά και με ένα επί μέρους σκορ 13-4, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-27). Η ομάδα των δυτικών προαστίων είχε τα ηνία του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 30-14, προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-41).

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-62). Το Περιστέρι πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-13, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας τον Ιωνικό με 102-75.

Από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Ντένμον και Μωραίτης με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Σίμονς και Αρσενόπουλος με 26 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-27, 41-57, 62-79, 75-102

On Fire: Ο Σίμονς του Ιωνικού, είχε 26 πόντους, πέντε ρυμπάουντ και πέντε ασίστ σε 25:19 λεπτά.

Διαιτητές: Κατραχούρας - Μαλαμάς - Καρπάνος