Κολοσσός-Απ. Πάτρας 88-68: Καταιγιστικοί οι Ροδίτες

Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε εντός έδρας τον Απόλλωνα Πάτρας με 88-68 και ανέβηκε στο 9-9, ενώ οι Αχαιοί έπεσαν στο 4-15.

Δυνατή αρχή για τον Κολοσσό, ο οποίος επέβαλλε τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-15). Ο Απόλλων Πατρών βρήκε λύσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 25-16 στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (40-40).

Οι Ροδίτες πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-17, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-57). Ο Κολοσσός Ρόδου ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-11, νίκησε εντός έδρας τον Απόλλωνα Πάτρας με 88-68.

Από τον Κολοσσό Ρόδου διακρίθηκαν οι Χρυσικόπουλος και Χατζηδάκης με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Ντίξον είχε 16 πόντους. Από τον Απ. Πατρών ξεχώρισαν οι Μαστρογιαννόπουλος και Σίλα με 16 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-15, 40-40, 66-57, 88-68

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Λουλουδιάδης, Τσιμπούρης