Περιστέρι-Κολοσσός 88-78: Ίδρωσε αλλά στο τέλος έδειξε χαρακτήρα η ομάδα των δυτικών προαστίων

Το Περιστέρι νίκησε εντός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 88-78 και ανέβηκε στο 13-7, ενώ οι "νησιώτες" έπεσαν στο 9-10.

Το Περιστέρι είχαν το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα με οχτώ πόντους σε τρεις περιπτώσεις. Ο Κολοσσός Ρόδου ανέβασε ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 17-8, ήταν μπροστά με ένα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-24). Παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορά τριών πόντων στο 13' λεπτό (29-26), οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 16' λεπτό (37-33). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα επόμενα τέσσερα λεπτά και ήταν ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (43-43).

Οι "νησιώτες" είχαν τα ηνία του αγώνα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και ήταν με +6 σε δύο περιπτώσεις. Η ομάδα των δυτικών προαστίων επέστρεψε στα επόμενα λεπτά και με δύο βολές του Χάμερ και ένα δίποντο του Ραντάνοβ, είχε διαφορά τριών πόντων στο 29' λεπτό (66-63). Ο Τιγκ για τον Κολοσσό Ρόδου με ένα τρίποντο buzzer beater ισοφάρισε σε 66-66 για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Αν και οι "νησιώτες" είχαν δύο πόντους διαφορά στο 31' λεπτό (68-66), το Περιστέρι με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 22-12, κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα και να νικήσει εντός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 88-78.

Από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Κασελάκης και Ντένμον με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από τον Κολοσσό Ρόδου ξεχώρισαν οι Κόφει και Ντίξον με 17 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-25, 43-43, 66-66, 88-78