Ιωνικός – Λαύριο 82-90: Λάντζεβαϊν και Νικολαΐδης δεν χαρίστηκαν στους Νικαιώτες

Ο Ιωνικός ήταν για 28  λεπτά κυρίαρχος, όντας στο +20 στο ημίχρονο (51-31) και στο +16 στο 28’ (66-50). Το Λαύριο, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με τους εκπληκτικούς Λάντζεβαϊν (26 πόντοι) και Νικολαΐδη (24 πόντοι), έκανε την μεγάλη ανατροπή και με την νίκη του με 90-82 αναγκάζει τους Νικαιώτες να ψάξουν «διπλό» την τελευταία αγωνιστική στην Καρδίτσα, αν θέλουν να παραμείνουν στην Basket League και την νέα σεζόν.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, προηγούμενος με 16-8, το Λαύριο απάντησε με ένα 9-1, ισοφαρίζοντας σε 17-17, όμως οι Νικαιώτες έδειχναν αποφασισμένοι. Χόκινς και Σίμονς έγραψαν το 21-17, ενώ το τρίποντο του Σίμονς έγραψε το 24-19, με την ομάδα της Νίκαιας να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 26-20. Το γκολ – φάουλ του Χόκινς έφερε το +8 για τον Ιωνικό (32-24) και παράλληλα το δεύτερο φάουλ του Λάντζεβαϊν, ενώ το τρίποντο του Αρσενόπουλου έφερε τους Νικαιώτες για πρώτη φορά στο +10 (35-35 στο 13’). Συνεχόμενα τρίποντα των Αρσενόπουλου και Σίμονς, αλλά και το καλάθι του Κάπελαν, έφερε τον Ιωνικό στο 47-31, με τον Χόκινς να ολοκληρώνει το εντυπωσιακό πρώτο μισό της ομάδας της Νίκαιας, που την φέρνει στο +20 απέναντι στο Λαύριο (51-31).

Το Λαύριο ξεκίνησε με ένα 6-0 το τρίτο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 51-37, όμως και ο Ιωνικός ήταν εύστοχος από την περιφέρεια, με τον Αρσενόπουλο να γράφει το 57-39. Ένα 5-0 του Λαυρίου μείωσε σε 57-44, ενώ το τρίποντο του Φλαγκ… ροκάνισε ακόμα περισσότερο την διαφορά (63-50). Ο Κάπελαν με τρίποντο για το 66-50, απάντησε με τον ίδιο τρόπο στους φιλοξενούμενους, όμως το Λαύριο επέστρεψε και με γκολ – φάουλ του Κολοβέρου μείωσε σε 11 (66-55), με τον Νικολαΐδη με τρίποντο στο φινάλε της τρίτης περιόδου, να μειώνει σε 68-60. Ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Ίντι, έριξε την διαφορά στους πέντε πόντους (68-63), με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ενώ νέο τρίποντο του Νικολαΐδη, έφερε το ματς στο καλάθι (68-66). Ο Λάντζεβάιν ισοφάρισε σε 68-68, με το Λαύριο να μετράει ένα επιμέρους 2-18 από το 66-50 και μετά. Με τον Χένρι να σπάει το σερί των φιλοξενούμενων. Το γκολ – φάουλ του εξαιρετικού Λάντζεβαϊν, έβαλε το Λαύριο μπροστά με 73-72, με το παιχνίδι να θυμίζει… ροντέο. Με τον Νικολαιδη, με πέντε σερί πόντους, να δίνει… αέρα πέντε πόντων στους φιλοξενούμενους (75-80) και τον Φλαγκ με τρίποντο για το 76-83 να… τελειώνει το ματς. Έτσι, το τελικό 82-90 φέρνει το Λαύριο στο 7-14, ενώ ο Ιωνικός με 4-17, ψάχνει νίκη στην Καρδίτσα, την τελευταία αγωνιστική, αν θέλει να αγωνίζεται και την νέα σεζόν στα σαλόνια της πρώτης κατηγορίας.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 51-31, 68-60,  82-90

On fire: Λάντζεβαϊν και Νικολαΐδης, με 26 και 24 πόντους αντίστοιχα, ήταν… όλα τα λεφτά για τους νικητές.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +20 για τον Ιωνικό (51-31) στο 20’.

Ξεχώρισαν: 13 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε ο Φλαγκ για το Λαύριο, ενώ για τον Ιωνικό, 15 πόντους είχε ο Λέισι και από 14 οι Χένρι και Σίμονς

Διαιτητές: Κορομηλάς, Λόρτος, Μηλιαπίδης