Κολοσσός-Άρης 96-90: Λύγισαν τους κιτρινόμαυρους οι Ροδίτες δείχνοντας χαρακτήρα

Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε εντός έδρας τον Άρη με 96-90 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 10-10, ενώ οι κιτρινόμαυροι έπεσαν στο 10-11.

Δυνατά άρχισε ο Άρης στα πρώτα λεπτά και είχε προβάδισμα με έξι πόντους σε δύο περιπτώσεις, με τον Κολοσσό Ρόδου να ρίχνει σε δύο στιγμές την διαφορά στον ένα πόντο. Οι κιτρινόμαυροι ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-15). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν προβάδισμα τεσσάρων πόντο στο 15' λεπτό (23-19), αλλά οι γηπεδούχοι με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 26-14 στο δεύτερο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-32).

Αν και οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 26-19 και πήραν προβάδισμα με ένα πόντο στο 27' λεπτό (53-52), οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-58). Παρό το γεγονός ότι το σκορ ήταν σε πολύ υψηλά επίπεδα στην τέταρτη περίοδο (36-32), οι Ροδίτες έδειξαν χαρακτήρα και διατήρησαν το προβάδισμα τους. Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε εντός έδρας τον Άρη με 96-90.

Από τον Κολοσσό Ρόδου διακρίθηκαν οι Σμιθ και Ντίξον με 28 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από τον Άρη ξεχώρισαν οι Τολιόπουλος και Νότε με 20 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-18, 41-32, 60-58, 96-90

Διαιτητές: Τσολάκος, Σώμος, Αναστόπουλος