ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 78-72: Με 23αρα του Χαντς υπό το βλέμμα του Πρέλεβιτς

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εντός έδρας της ΑΕΚ με 78-72, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 12-9. Οι "ασπρόμαυροι" πριν την έναρξη του αγώνα, τίμησαν τον Μπάνε Πρέλεβιτς και ανέβασαν την φανέλα του στην οροφή του γηπέδου.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει ρυθμό στα τελευταία λεπτά και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-18). Η ΑΕΚ ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και ισοφάρισε δύο φορές, με τους "ασπρόμαυρους" να κρατάνε το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (40-39).

Αν και οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι κιτρινόμαυροι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και με ένα επί μέρους σκορ 16-12, προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-52). Παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορά έξι πόντων στο 34' λεπτό (63-57), ο ΠΑΟΚ βρήκε απαντήσεις στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 26-17. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την ΑΕΚ με 78-72.

Από τον ΠΑΟΚ διακρίθηκαν οι Χάντς και Ράιλι με 23 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Γουίλιαμς και Μίτσελ με 20 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-18, 40-39, 52-55, 78-72

Οι διαιτητές: Τσαρούχα, Πιτσίλκας, Θεονάς]