Άρης-Προμηθέας 95-79: Καταιγιστικοί οι κιτρινόμαυροι υπό το βλέμμα του Γκάλη και των υπόλοιπων παλαίμαχων

Ο Άρης νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα με 95-79 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 11-11, ενώ οι Πατρινοί έπεσαν στο 12-10.

Σαρωτικός ο Άρης είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-17). Αν και ο Προμηθέας μείωσε στους τέσσερις πόντους στο 13' λεπτό (33-29), οι κιτρινόμαυροι είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-40).

Οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-17, προηγήθηκαν με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-57). Ο Άρης διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα με 95-79. Στο πλαίσιο του αγώνα, ανέβηκε στην κορυφή του γηπέδου του Αλεξανδρείου, το 22ο λάβαρο των κιτρινόμαυρων, ενώ βραβεύτηκαν ο θρυλικός Νίκος Γκάλης και οι υπόλοιποι βετεράνοι παίκτες και μέλη.

Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Χόρκλερ και Νότε με 19 πόντους έκαστος. Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Τόμασον και Κουλμπόκα με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 28-17, 51-40, 76-57, 95-79

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Τζιοπάνος, Κατραχούρας