Μονακό – Μακάμπι 67-79: «Break» και προβάδισμα πρόκρισης με… υπογραφή Μπάλντγουιν

Επίδειξη δύναμης με το… καλημέρα για την Μακάμπι, με τους Ισραηλινούς να αλώνουν το Πριγκιπάτο, επικρατώντας της Μονακό με 79-67, κάνοντας το 1-0 στην σειρά, αρπάζοντας από τα χέρια των Μονεγάσκων το πλεονέκτημα της έδρας. Εξαιρετικός ο Μπάλντγουιν με 20 πόντους, έξι ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Όπως αναμενόταν, υπήρξε… μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες, από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, όμως αυτός που μίλησε τελευταίος στο α’ δεκάλεπτο ήταν ο Γουέιντ Μπάλντγουιν, που με buzzer beater τρίποντο έγραψε το 16-18 για την Μακάμπι. Χίλιαρντ και Μπάλντγουιν έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +6 (16-22), ενώ ο Μπράουν έφερε την ομάδα του για πρώτη φορά στο +7 (23-30). Ο Μπάλντγουιν με 2/2 βολές σημείωσε το 27-34, όμως η Μονακό έτρεξε ένα 6-2 στα τελευταία λεπτά, μειώνοντας στο σουτ (33-36), με το φινάλε του ημιχρόνου.

Σε αντίθεση με τα πρώτα δύο δεκάλεπτα, το τρίτο ήταν παράσταση για έναν ρόλο για την Μακάμπι. Οι Ισραηλινοί μπήκαν με το… πόδι στο γκάζι και χάρη σε ένα επιμέρους 18-8, προηγήθηκαν με 54-41 στο 26΄. Ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από πλευράς Λορένζο Μπράουν, έφερε το 47-60, με τους Ισραηλινούς να μπαίνουν στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 10 πόντων (50-60). Μπράουν και Κόλσον έφεραν γρήγορα την Μακάμπι και πάλι στο +14 (50-64), με τον χρόνο να αρχίζει να πιέζει ασφυκτικά τους Μονεγάσκους. Η αντίδραση ήρθε από τους Οκόμπο και Έλις, που έριξαν και πάλι την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (57-66), όμως Νίμπο, Κόλσον και Μπάλντγουιν, με ένα 6-0… τελείωσαν το ματς, δίνοντας στην Μακάμπι προβάδισμα 17 πόντων (57-74) στο 36΄. Έτσι, το τελικό 67-79 φέρνει την Μακάμπι μπροστά με 1-0.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Μπάλντγουιν, με τον Αμερικανό να τελειώνει το ματς με 20 πόντους, έξι ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, με τον Μπράουν να έχει 15 πόντους και τον Νίμπο 12 πόντους και οκτώ ριμπάουντ.

Για την Μονακό, από 15 πόντους είχαν οι Ντιαλό και Τζέιμς και από 12 οι Οκόμπο και Μοτεγιούνας.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 33-36, 50-60, 67-79