Ρεάλ Μ. – Παρτιζάν 87-89: Ο Πάντερ… έκλεισε το σπίτι της «Βασίλισσας»

Με τον Κέβιν Πάντερ να πραγματοποιεί επική εμφάνιση, πετυχαίνοντας 26 πόντους, ανάμεσα τους το τρίποντο της νίκης στα 0,6 για το φινάλε, η Παρτιζάν… έσπασε από το Game 1 την έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης και με το υπέρ της 89-87 επιβεβαίωσε όσους την θεωρούσαν ακόμα και φαβορί στην σειρά απέναντι στους Καστιγιάνους.

Όσοι ισχυρίστηκαν πως η Παρτιζάν θα αποδειχθεί… σκληρό καρύδι απέναντι στην Ρεάλ, δικαιώθηκαν από τα πρώτα λεπτά του Game 1 της Μαδρίτης. Οι Σμάιλαγκιτς και Πάντερ έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +8 (6-14), ο Λεσόρ έγραψε το 14-19, όμως οι Καστιγιάνοι, χάρη σε ένα 8-3 στα τελευταία λεπτά, ισοφάρισαν σε 22-22, με το φινάλε της πρώτης περιόδου. Η αντεπίθεση της Ρεάλ συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους Χάνγκα και Γιαμπουσελέ να τρέχουν ένα γρήγορο 8-0 για το 30-22, με την «βασίλισσα» να τρέχει ένα συνολικό επιμέρους 16-3! Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη. Η Παρτιζάν επέστρεψε άμεσα στο παιχνίδι και με συνεχόμενα τρίποντα του Κέβιν Πάντερ, πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με 36-35. Επτά σερί πόντοι του… σεληνιασμένου Αμερικανού έφεραν την Παρτιζάν στο +7 (39-46), με τους Σέρβους να κλείνουν το ημίχρονο στο +4 (44-48).

Ο… πόλεμος ανάμεσα σε Ρεάλ και Παρτιζάν συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς η Ρεάλ επέστρεψε άμεσα από το -7 του 23’ (48-55) και με ένα σερί 8-0 πέρασε μπροστά με 56-55. Οι Σέρβοι, όμως, για ακόμα μία φορά χαρακτήρα και με τους ΛεΝτέι και Έξουμ πέρασαν μπροστά με 63-60, όμως η Ρεάλ με τους Μούσα και Ντεκ έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 64-63. Η μάχη σώμα με σώμα συνεχίστηκε μέχρι το 33’, όταν και ο Λεσόρ μείωσε σε 71-70. Εκεί, η Ρεάλ, χάρη σε ένα σερί 6-0 με τους Ντεκ και Μούσα, πήρε πολύτιμο προβάδισμα επτά πόντων (77-70). Το παιχνίδι, όμως, είχε ακόμα δρόμο μπροστά του, με τον Αβράμοβιτς με τρίποντο να μειώνει στο καλάθι (77-75). Ντεκ και Πάντερ σημείωσαν το 79-77, ο Μούσα με 1/2 βολές έγραψε το 80-77, όμως ο ασταμάτητος Πάντερ με τετράποντο (!) έβαλε την Παρτιζάν μπροστά με 81-80, 2’16 για το φινάλε. Ο Ρούντι… έσωσε τους Καστιγιάνους, καθώς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ μετά από άστοχο λέι απ του Γιαμπουσελέ και με 2/2 βολές πέτυχε το 82-81, για να ακολουθήσει, όμως, ακόμα ένα γκολ – φάουλ των φιλοξενούμενων, αυτή τη φορά από τον Έξουμ, για το 82-84. Ο Γουίλιαμς – Γκος ισοφάρισε σε 84-84, 1’18’’ για το φινάλε, με τον Γιαμπουσελέ να παίζει μεγάλη άμυνα πάνω στον Σμάιλαγκιτς. Ο Μούσα χρεώθηκε με τεχνική ποινή για flopping, στα 34’’ στην προσπάθεια του να εκβιάσει φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων, με τον Πάντερ να πετυχαίνει με 2/2 βολές το 84-86. Ο Ντεκ, όμως, με γκολ – φάουλ πέτυχε το 87-86 στα 21’’, με την Παρτιζάν να έχει μία τελευταία επίθεση.  Την ευθύνη ανέλαβε ο κορυφαίος της Παρτιζάν στο παιχνίδι, ο Κέβιν Πάντερ, με τον Αμερικανό να… εκτελεί με τρίποντο την «Βασίλισσα», πετυχαίνοντας το 87-89, έξι δέκατα πριν το φινάλε. Φυσικά τίποτα δεν θα μπορούσε να αλλάξει σε λιγότερο από 1’’, με την Παρτιζάν να κάνει το μεγάλο «μπαμ» της ημέρας, επικρατώντας μέσα στην Μαδρίτη, σπάζοντας από το Game 1 την έδρα της Ρεάλ.

«Καυτός» ο Πάντερ με 26 πόντους, ανάμεσα τους το τρίποντο της νίκης, με τον ΛεΝτέι να έχει 13 και τους Σμάιλαγκιτς, Έξουμ και Λεσόρ από 11 έκαστος. Για την Ρεάλ, 24 πόντους είχε ο Ντεκ, 14 ο Γιαμπουσελέ και 12 ο Ταβάρες.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-48, 64-63, 87-89