Παναθηναϊκός-Μακάμπι Τελ Αβιβ 89-77: Βελτιωμένη εμφάνιση και νίκη για τους πράσινους

O Παναθηναικός νίκησε την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 89-77 σε φιλικό αγώνα στην Ρόδο στο πλαίσιο του τουρνουά Nick Galis Tournament.

Σαρωτικός ο Παναθηναικός στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο 5' λεπτό (14-4). Η Μακάμπι Τελ Αβιβ μείωσε την διαφορά, αλλά οι "πράσινοι" βρήκαν απαντήσεις και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-18). Η ομάδα του κόουτς Εργκίν Αταμάν διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-36).

Η Αθηναική ομάδα είχε απαντήσεις και πήρε πόντους από όλους τους παίκτες της αποστολής της, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-59). Ο Παναθηναικός διατήρησε την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Μακάμπι Τελ Αβιβ σε φιλικό αγώνα με 89-77.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Λεσόρ και Παπαπέτρου με 22 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεώρισαν οι Μπράουν και Ριβέρο με 14 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-18, 46-36, 69-59, 89-77

Παναθηναϊκός: Καλαϊτζάκης 2, Γκάι 8 (1), Μωραΐτης 2, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 8 (2), Παπαπέτρου 12 (1), Γκραντ 7, Λεσόρ 22, Γκριγκόνις 6(2), Ερνανγκόμεθ 9 (1), Μήτογλου 11 (1).

Μακάμπι: Μπράουν 14 (1), Νίμπο 6, Μπόλντγουιν 9, Σόρκιν 8, Κοέν 3, Μπλατ 1, Κλίβελαντ 4, Ριβέρο 12, Γουέμπ 2, Μέκορ 5 (1), Κόλσον 6 (1), Μπλατ 3 (1), Ντι Μπαρτολομέο 3 (1).