Ερυθρός Αστέρας - Μονακό 76-82: Πρώτη νίκη για τους Μονεγάσκους

Μετά από 2 ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις, η Μονακό πήρε την πρώτη της νίκη στην φετινή Euroleague επικρατώντας εκτός έδρας του Ερυθρού Αστέρα με 74-81 και έπιασε τους Σέρβους στο 1-2.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν των Σέρβων καθώς ξεκίνησαν καλύτερα από τους Μονεγάσκους και προηγήθηκαν με 23-14 με καλάθι του Νέιπιερ στην λήξη του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο η Μονακό ανέκαμψε και πέρασε μπροστά με 29-31 με καλάθι του Άλφα Ντιαλό. Ο Ερυθρός όμως έβγαλε αντίδραση και έκλεισε το δεκάλεπτο με διαφορά 6 πόντων (44-38).

Το χάντικαπ αυτό έσβησε η Μονακό στο τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 19-26 και μπήκε με προβάδισμα στην τελευταία περίοδο (63-64).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και προς το τέλος της αναμέτρησης είχε καλύτερες επιλογές από τους Σέρβους. Το επιθετικό ριμπάουντ του Χολ και το εύστοχο τρίποντο του Ντιαλό για το 72-79 στα 48" πριν την λήξη έγειρε την πλάστιγγα οριστικά υπέρ των φιλοξενούμενων.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ρόκας Γκεντράιτις με 20 πόντους (4/7 τρίποντα) και Νεμάνια Νέντοβιτς με 15 πόντους και 5 ασίστ. Για τους φιλουξενούμενους ο Τζέιμς ήταν ο MVP με double double (18 πόντοι, 11 ασίστ), ενώ πολύπλευρη ήταν η παρουσία του Έλι Οκόμπο με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα:23-14,44-38,63-64,76-82