Κολοσσός – Ολυμπιακός 59-102: Ξέσπασαν με 100άρα οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακός είχε ανάγκη από ένα… ξέσπασμα μετά από τα συνεχόμενα απαιτητικά στο ξεκίνημα της σεζόν, σε Ελλάδα και Ευρώπη και αυτό ήρθε στην Ρόδο. Οι «ερυθρόλευκοι» διέλυσαν τον Κολοσσο με 102-59, έκαναν το 3Χ3 και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο ματς της Πέμπτης με την Αναντολού Εφές, για την Euroleague.

Με τρίποντα των Πίτερς και Παπανικολάου για το 2-6, ξεκίνησε η αναμέτρηση της Ρόδου, ενώ το κλέψιμο και το κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Αμερικανού, ανέβασε την διαφορά στο +6 (2-8). Ο Παπανικολάου ξεκίνησε… ζεστός και με νέο τρίποντο πέτυχε το 5-12, ενώ με ασίστ δική του ήρθε το καλάθι του Γουόκαπ για το 7-16. Ακόμα ένα τρίποντο του Πίτερς, για το 7-19, έφερε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα για τους Πειραιώτες, με τον Ολυμπιακό να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με +14 (12-26).

Η κυριαρχία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το τρίποντο του Λαρεντζάκη να γράφει το 16-33, ενώ το εμφατικό κάρφωμα του Μιλουτίνοβ έφερε τους «ερυθρόλευκους» πάνω από το double score (16-35). Ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Μπραζντέικις, εκτόξευσε την διαφορά στο +22 (18-40),  ενώ ο Φαλ έφερε νέο double – score (22-44). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα μικρό σερί 4-0 για το 26-44, το οποίο… έσπασε ο Λαρεντζάκης με τρίποντο (26-47), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό να διατηρεί την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (28-49).

Με γκολ – φάουλ του Μιλουτίνοβ, για το 28-52, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της Ρόδου, τον Ολυμπιακό να συνεχίζει με το… πόδι στο γκάζι και τον Γκος με τρίποντο να πετυχαίνει το 30-55. Συνεχόμενα τρίποντα από Γκος και Κάνααν έφεραν την διαφορά στα όρια των 30 πόντων (32-61), τα οποία ξεπέρασε ο Μιλουτίνοβ με φόλοου κάρφωμα για το 32-63. Η εξαιρετική ασίστ του Μπραζντέικις για τον Πίτερς ανέβασε το σκορ στο 34-69, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το εκκωφαντικό 38-77.

Με κάρφωμα του Φαλ για το 38-79 ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Μπαρτζώκας, μετά τον Πάπας, δίνει χρόνο συμμετοχής και στον Τανούλη, ο Γάλλος συνέχισε να μην έχει αντίπαλο κάτω από τα καλάθια (38-81), ο Λούντζης με τρίποντο έγραψε το 39-86, με τους Πειραιώτες, πλέον, να έχουν ως μοναδικό κίνητρο, την 100άρα. Ο Γόντικας έβαλε τέλος στο σερί των φιλοξενούμενων, μειώνοντας σε 41-88, με τον Ουτόμι να μειώνει σε 44-88, ακριβώς 5’ πριν το φινάλε του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός έριξε ταχύτητα, δίνοντας το δικαίωμα στον Κολοσσό να κατεβάσει κάπως την διαφορά, με το τελικό 59-102 να… σφραγίζει την «ερυθρόλευκη» ανωτερότητα στην αποψινή αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 28-49, 38-77, 59-102

On fire: Ακόμα μία καλή εμφάνιση από τον Πίτερς με 16 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: +44 για τον Ολυμπιακό (53-97) στο 38’

Ξεχώρισαν: Από 13 πόντους είχαν οι Γκος και Μιλουτίνοβ, με τον Παπανικολάου να έχει 12 πόντους, έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ. Για τον Κολοσσό, 13 πόντους είχε ο Κολοβέρος.

Διαιτητές: Καρπάνος, Σκαλτσής, Λουλουδιάδης