Ζαλγκίρις - Βαλένθια 72-87: Σαν σίφουνας πέρασαν οι «νυχτερίδες» από την Λιθουανία

Επιβλητικό περασμά από την Zalgirio Arena για την Βαλένθια, με την ομάδα του Άλεξ Μουμπρού να επικρατεί της γηπεδούχου Ζαλγκίρις με 87-72 για την 5η αγωνιστική της Euroleague με μπροστάρηδες τους Τζόουνς και Χάρπερ.

Νωθρά μπήκε στον αγώνα η γηπεδούχος Ζαλγκίρις μπροστά στο κοινό της με αποτέλεσμα  από την αρχή του ματς να "κηνυγάει" την Βαλένθια στο σκορ. Η συνέχεια  ήταν ανάλογη με την την Βαλένθια να ξετυλίγει το επιθετικό της ταπεράμεντο , να δημιουργεί μεγάλες διψήφιες διαφορές ,με την μεγαλυτερη το +22 (30-52). Οι ομάδες οδηγήθηκαν προς τα αποδυτήρια με την Ζαλγκίρις ανύμπορη να αντιδράσει.

Στο δεύτερο μέρος , η λιθουανική ομάδα αν και κατάφερε να ανεβάσει στροφές επιθετικά , η αμυντική της λειτουργία δεν την βοήθησε να ρίξει την επιμέρους διαφορά κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 19 πόντους πίσω (53-72). Διαδικαστικού περιεχομένου η τελευταία περίοδος με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντιδράσουν και την Βαλένθια να πετυγχαίνει μια σημαντική νίκη για την συνέχεια της διοργάνωσης σε μια δύσκολη έδρα.

Για τους νικητές, που ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 4-1,  ξεχώρισαν ο Τζόουνς με 16 πόντους και Χάρπερ με 13 , ενώ από τους τους γηπεδούχους, που έπεσαν στο 3-2, ο Έβανς με 18 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-20, 30-52, 53-72, 72-87